Ile czasu rośnie grzyb?

„Rosną jak grzyby po deszczu” – takie określenie często słyszymy, gdy ktoś chce podkreślić szybkie tempo wzrostu jakiejś wartości. Kojarzymy to jako przyrost ilościowy oraz jakościowy. W wyobraźni rodzą się obrazy polan leśnych porośniętych wspaniałymi okazami szlachetnych grzybów. Tymczasem przyrost grzyba nie jest sprawą taką prostą i to ile rośnie grzyb nie zależy wyłącznie od deszczu.
Na wyrzynanie się grzybów, czyli wybijanie na powierzchnię wpływ ma rodzaj podłoża na którym grzyby rosną. Jeśli podłoże jest twarde, zwięzłe, gliniaste, to grzyb ma problem z przebiciem twardej skorupy na górze. Takie wyrzynanie przypomina trochę ząbkowanie u małych dzieci – czasem jest to proces długi i bolesny. Twarde podłoże może wydłużyć czas wzrostu grzybów nawet o trzy – cztery dni. Z podłoża lekkiego, piaszczystego, porośniętego mchem lub pokrytego igliwiem grzyby wyrastają nieco szybciej.
Tempo wzrostu uwarunkowane jest również genetycznie. Niektóre gatunki rosną bardzo szybko, inne wymagają czasu znacznie bardziej wydłużonego. Maślaczki są rekordzistami wzrostu, natomiast prawdziwki czyli borowiki szlachetne mogą się wydostawać na powierzchnię nawet pięć dni. Czasem znajdujemy pod ściółką małe białe prawdziwki, które są zupełnie zjedzone przez robaki – za długo siedziały w ziemi i nie zdążyły urosnąć a już giną zrobaczywiałe. Średnie tempo wzrostu charakteryzuje podgrzybki, kurki, rydze, gąski zielonki, płachetki kołpakowate zwane niemkami.
Najważniejszym czynnikiem warunkującym wzrost grzybów jest jednak poziom wilgotności podłoża i powietrza. Podczas suszy wiosennej i letniej grzybnia narażona jest na wyschnięcie i grzyby nie będą rosły. Nawet jeśli któryś wyrznie się na powierzchnię, to bak wody w poszyciu i powietrzu spowoduje wysuszenie grzyba. Jesienią nawet jeśli nie padają deszcze dobowe wahania temperatur powodują powstawanie mgieł i osadzanie się rosy, dzięki czemu grzybnia dostaje odpowiednią porcję wilgoci i grzyby mogą rozpocząć wegetację. Wszelkie opowieści o przyrostach rzędu kilkunastu centymetrów na dobę są fantazjami grzybiarzy. Można się o tym przekonać obserwując przyrost grzybów w oznaczonym miejscu w lesie lub na swojej działce gdzie często rosną grzyby kapeluszowe różnych gatunków.

www.inwestycjawkadry.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here