Pokój dziecięcy musi być miejscem przeznaczonym do nauki oraz wypoczynku. W zależności od wieku dziecka pokój powinien mieć właściwy wystrój oraz oświetlenie. Najczęściej pokoje dzieciaków są pełne życia, kolorowe i bajkowe, dodatkowo ich wygląd wzbogacają przeróżne lampy dziecięce. Obecnie na rynku oświetleniowym można zakupić rozmaite rodzaje lamp dziecięcych, kinkietów oraz żyrandoli.

Pokój dziecięcy wymaga odpowiedniego oświetlenia, które należy przemyśleć pod kilkoma względami. W swoim pokoju dziecko powinno czuć się komfortowo podczas nauki, zabawy oraz spania, zatem wybranie właściwego oświetlenia jest naprawdę ciężką sprawą. Bardzo trudno wybrać lampy dziecięce, przy których dziecko mogłoby jednocześnie spać oraz się uczyć. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kilku źródeł światła lub skorzystanie z lamp dziecięcych z opcją ściemniania.

Oświetlenie i lampy dziecięce dla dziecka w każdym wieku

Pokój dziecięcy niemowlaka

Pokój niemowlaka to miejsce, w którym dziecko spędza najwięcej czasu, leży, śpi, je i się bawi. Dodatkowo rodzicie i opiekunowie wykonują przy dziecku przeróżne zabiegi pielęgnacyjne (kąpanie, przewijanie i inne). W tym czasie maluch przeważnie leży na pleckach i swój wzrok kieruje ku górze, zatem oświetlenie jest bardzo istotne w pokojach dziecięcych niemowlaków. Pokój na pewno nie można oświetlić jasnym światłem np. halogenami bez osłon. Duże i rażące światło kierowane prosto w oczy niemowlaka może wywoływać efekt olśnienia. Oprócz tego jasne światła działają rozdrażniająco na dzieci i często wywołują płacz.

Zakupując lampy dziecięce do pokoju niemowlaka trzeba pamiętać, aby wybierać lampy z przysłonami rozpraszającymi emitowane światło. Nowoczesnym rozwiązaniem są również oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologie OLED – doskonale sprawdzają się w pokojach maluchów, ponieważ emitują światło całą powierzchnią, dzięki temu nie doprowadzają do powstania olśnienia. Istotną kwestią jest również komfort dziecka o każdej porze dnia i nocy. Dobrze dopasowane lampy dziecięce umożliwiają dziecku i opiekunowi swobodne przewijanie, sen, karmienie oraz zabawę. Trzeba pamiętać o tym, że maluchy szybko zmieniają zdanie i zaraz po jedzeniu już zasypiają lub po zabawie szybko wymagają przewinięcia. Takie sytuacje wymusiły pojawienie się na rynku oświetleniowym lamp dziecięcych z wieloma funkcjami. Idealną opcją są lampy dziecięce z możliwością ściemniania, które można szybko i dowolnie regulować.

Pokój dziecięcy dla dwulatka

Dzieciaki w wieku dwóch lat zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki. Czasami nawet, gdy nie widzimy nasze maluchy wykonują niemałe wędrówki. Bardzo ważne jest, aby dzieciaki miały bezpieczną drogę podczas swoich przechadzek. Dzieci wielokrotnie budzą się w nocy, a ich opiekunowie mają za zadanie przewinąć, nakarmić i ukołysać do snu. Zdarzyć się może sytuacja, że maluch się rozbudzi i postanowi udać się na wycieczkę. Wieczorem światło jest zazwyczaj ściemnione i nasz zaspany dzidziuś może nie zauważyć, że coś leży na podłodze. Wieczorne spacerki to poważne wyzwanie dla maluszków, zatem w pokojach dzieci mających dwa latka i więcej powinny być montowane lampy dziecięce z mocniejszym światłem niż u niemowlaków. Dobrym rozwiązaniem są oprawy wypuszczane, które tworzą oświetlenie komunikacyjne dla muszka, są one montowane powyżej linii podłogi. Tego typu lampy dziecięce tworzą korytarz świetlny i pozwalają na bezpieczne wędrówki.

Pokój dziecięcy dla starszaków

Dzieciaki bardzo szybko rosną i kiedy zaczynają stawać się przedszkolakami należy powtórnie przemyśleć sytuacje oświetleniową w pokoju malucha. W ciągu dnia dzieci spędzają czas w przedszkolu lub w swoim pokoju głównie podczas zabawy. Zazwyczaj maluchy nie za długo siedzą w jednym miejscu, biegają, bawią się różnymi zabawkami i chętnie rozrabiają.

Oświetlenie w pokoju ruchliwych przedszkolaków musi być komfortowe, ale powinno też mieć właściwie natężenie do prac przy biurku. Za ciemne oświetlenie może stać się przyczyną utraty wzroku oraz sprawić, że wypełnienie kolorowanki będzie trudne i nieprzyjemne.

Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo mocno zainteresowane światem zewnętrznym, dotykają i próbują wszystkiego, co się znajdzie w ich zasięgu. Bardzo ważne jest, aby lampy dziecięce nie były możliwe do dotknięcia dla maluchów lub ich elementy nie nagrzewały się do niebezpiecznych temperatur. Z tego względu poleca się zakupywanie lamp dziecięcych mających źródło światła LED lub OLED, których temperatura pracy jest bardzo niska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here