Przy zakupie mieszkania najbardziej dogodną sytuacją jest możliwość wyboru położenia okien względem stron świata. Często jednak decyzja o zakupie własnego „m” jest podejmowana na podstawie zupełnie innych czynników. Dopiero gdy do sypialni zacznie zaglądać poranne słońce, a w zalanym światłem dużym pokoju nie widać ekranu laptopa, pojawia się myśl o zamontowaniu przesłon okiennych. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Co wybrać: rolety, żaluzje czy markizy, by skutecznie ochronić pomieszczenia przed słońcem i zachować stylowy wygląd pomieszczenia?

Rolety wewnętrzne – dekoracja okienna

Dostępne są różne rodzaje rolet wewnętrznych, a największą popularnością cieszy się w ostatnich latach typ rzymski wykonany z tkanin, podciągany za pomocą mechanizmu sznurkowego i składający się w efektowne fałdy. Rolety te są szyte z różnych surowców, począwszy od odpornych na promienie słoneczne syntetyków, poprzez naturalne włókna bawełniane lub bambusowe, aż po szlachetny i lśniący jedwab. Producenci oferują wiele wzorów i kolorów, dlatego obecnie możliwe jest dopasowanie rolety rzymskiej do każdego wnętrza, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki.

Żaluzje drewniane – stylowa ochrona przed promieniami

W oknach domów mieszkalnych najczęściej montuje się żaluzje poziome wykonane z drewna lub z aluminium. „W tym rozwiązaniu bardzo istotna jest możliwość regulacji kąta padania światła oraz różna szerokość lameli, która jest wybierana na etapie składania zamówienia” – wspomina Marcin Surma, specjalista z systemysurma.pl. Drewniane żaluzje poziome to bardzo stylowe rozwiązanie, które będzie się dobrze prezentowało w klasycznych wnętrzach. Łatwe w utrzymaniu czystości żaluzje o lamelach wykonanych z aluminium na pewno sprawdzą się także w pokoju nastolatka.

Nowoczesne markizy zewnętrzne

Montowane na zewnątrz pomieszczenia markizy są przeznaczone do okien i drzwi tarasowych i balkonowych. Wykonuje się je z włókna szklanego pokrytego tworzywem sztucznym – PVC, które charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i na promieniowanie słoneczne (UV). Światło, które wpada do pomieszczenia przez markizy, jest przyjemnie rozproszone, a ponadto ich zastosowanie sprawia, że temperatura wnętrza może obniżyć się o około 10 stopni Celsjusza. Przesłony te zapewniają całkowitą prywatność – przy opuszczonych markizach wnętrza pomieszczeń są niewidoczne, ale osoby znajdujące się w środku mogą obserwować to, co dzieje się za oknem.

W nagrzanym mieszkaniu nie odpoczywa się dobrze, dlatego warto zainwestować w odpowiednią osłonę okna. W zależności od oczekiwanej funkcjonalności, preferencji oraz gustu można podjąć decyzję, wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie z szerokiej oferty rolet, żaluzji i markiz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here