Lekarz psychiatra

Problemy natury psychologicznej dotykają obecnie coraz większą liczbę osób. Depresję, zaburzenia lękowe i wypalenie zawodowe można już uznać za choroby cywilizacyjne. Warto wiedzieć, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy. W tym artykule omówimy rolę lekarza psychiatry, dzięki czemu dowiesz się, kiedy warto się do niego udać.

Kim jest lekarz psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który zajmuje się wszystkim, co związane z ludzką psychiką. Służy poradą, przepisuje leki i decyduje o dalszym losie pacjenta. Wiele osób błędnie nazywa go psychologiem lub psychoterapeutą. Jakie są w takim razie różnice między nimi? Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie z psychologii. Z kolei psychiatra to lekarz, czyli absolwent medycyny ze specjalizacją z psychiatrii. Psychoterapeuta jest zupełnie odrębnym zawodem i może nim zostać każdy, kto ukończył jakiekolwiek studia magisterskie i specjalną szkołę dla psychoterapeutów. Co ciekawe, zarówno psycholog, jak i psychiatra może być psychoterapeutą. Jednak lekarza psychiatrę z pewnością wyróżnia na tle reszty fakt, że zajmuje się również leczeniem farmakologicznym i może przepisywać leki.

Lekarz psychiatra – co wchodzi w zakres jego kompetencji?

Głównym zadaniem lekarza psychiatry jest pomoc osobom z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Mogą to być poważne choroby, takie jak depresja dwubiegunowa, schizofrenia czy anoreksja. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by z konsultacji skorzystały osoby, które borykają się z obniżonym nastrojem, wypaleniem zawodowym lub bezsennością. Zazwyczaj na stronach internetowych poradni psychiatrycznych można znaleźć materiały takie jak ten https://psychiatrzy.pl/lekarze-psychiatrzy/, gdzie dostępne są informacje na temat każdego z lekarzy, co pomaga zweryfikować, do kogo się udać. Niestety – bardzo często pacjenci boją się wizyty u psychiatry z uwagi na przekonanie, jakie panuje o tego typu specjalistach w społeczeństwie. Wiele osób uważa, że do psychiatry przychodzą tylko osoby z poważnymi zaburzeniami. Takie myślenie jest błędne i wymaga skorygowania. Każdy z nas może, a wręcz powinien skorzystać z profesjonalnej pomocy, gdy tego potrzebuje. W końcu zdrowie psychiczne jest równie ważne, co fizyczne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here