Co to jest kontrreformacja? Skąd się wzięła? Jak przebiegała? Jakie przyniosła efekty? Tego dowiesz się w tym tekście.
Co to jest kontrreformacja?
Kontrreformacja to ruch w Kościele Katolickim, zapoczątkowany na soborze w Trydencie, a zakończony wraz z wojną trzydziestoletnią, będący odpowiedzią na ruch reformacji.
Skąd się wzięła kontrreformacja
Przyczynami powstania ruchu kontrreformacji była, a jakże, reformacja. W XVI wieku w Kościele występowało sporo nadużyć i łamania prawa kościelnego. Wielu księżom, choć nie wszystkim, brakowało dyscypliny. Nierzadko mieli oni dzieci, prowadzili rozwiązły tryb życia. Sporej rzeszy religijnych osób się to nie podobało, więc sprzeciwili się temu. Przeciwnicy ówczesnego Kościoła rośli w siłę. Kościół, aby nie pozwolić sobie na utratę pozycji na arenie międzynarodowej, postawił właśnie na kontrreformacje.
Jak przebiegała?
Przebieg kontrreformacji był różny. Przede wszystkim na soborze trydenckim zreformowano kościelne struktury administracyjne, zdefiniowano kanon Pisma i dogmatykę Kościoła. Zdecydowano się na zdyscyplinowanie księży. Oprócz tego Kościół zaczął kierować księży na misje, zlecono opracowanie katechizmu i uczenie go katolików. Poza tym zreformowano liturgię. Powołano też inkwizycję, w celu walki z protestantami oraz ogłoszono indeks ksiąg zakazanych. Aby przyciągać ludzi, nowe kościoły budowano w stylu barokowym – były bogato zdobione oraz estetyczne.
Jakie były efekty kontrreformacji?
Kościół Katolicki uporządkował swoje sprawy i wreszcie scalił się. Pozostało przy nim wiele państw Europy Zachodniej. Zahamowano też efekty reformacji i utrwalono pozycję Kościoła w wielu krajach.