kolonoskopia

Kolonoskopia to sposób, który daje nam sprawdzenie całego wnętrza jelita grubego. Celem zabiegu jest sprawdzenie błony śluzowej jelit na bycie pewnych chorób

Co warto wiedzieć przed zabiegiem

Kolonoskopie wydaje się przy użyciu gumowego endoskopu o grubości 2 centymetrów. Urządzenie stosuje się przez bańkę odbytnicy, esicę i okrężnicę wchodzącą do zastawki krętniczo – kątniczej. Podczas analizowania jest jeszcze możliwość wycinku śluzówki do badań histopatologicznych oraz wykonanie zabiegów endoskopowych: Usunięcie polipów, czyli polipektomia. Tamowanie krwawienia w dolnym obrębie jelita grubego. Poszerzenie jelit, na przykład po zabiegach operacyjnych. Zmniejszanie wagi guzów przy nieoperacyjnych nowotworach dla podniesienia przepuszczalności jelita grubego. Na kolonoskopię warto zgłosić się w przypadku: Profilaktycznego analizowania na raka jelita grubego. Krwawienia podczas defekacji. Polipów jelita grubego. Zmian w wypróżnianiu (biegunki, zaparcia).Niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza. Uchyłków jelita grubego. Chorób zapalnych jelit.

badanie kolonoskopii potrafi uratować życie

Kolonoskopia – wskazania

Wskazania do zrobienia kolonoskopi możemy podzielić na trzy grupy. Pierwsza spośród nich – kolonoskopia diagnostyczna, jak sama nazwa wskazuje jest wykonywana w celu wykrycia schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie zapisuje się przy podejrzeniu raka jelita grubego, w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, a także wtedy gdy krew jest ważna w kale. Do objawów, których wystąpienie winno być powód kolonoskopii wymienić należy także niewyjaśnioną niedokrwistość, zaburzenia rytmu wypróżniania, a jeszcze wielkie uciski brzucha o nieznanej etiologii. Kolonoskopia terapeutyczna, a zatem lecznicza często jest uprawiana w celu usunięcia polipów (polipektomia) lub ciał obcych znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Kolonoskopię terapeutyczną składa się i w przypadku zaistnienia niekorzystnych dla zdrowia chorego zwężeń powstałych na skutek uczących się schorzeń.

Jak skończyć się do zabiegu kolonoskopii

Wiemy już, czym jest ten zabieg. Teraz warto dowiedzieć się, czego powinien uważać na siedem dni przed zabiegiem: Zaprzestanie stosowania leków zawierających żelazo. Po pomocy z lekarzem zaprzestanie stosowania środków hamujących czynność płytek krwi — takich jak aspiryna czy acard. Po pomocy ze lekarzem zamianę środków rodzaju sinitrom, acenocumarol i syncumar (środki przeciwzakrzepowe) na heparynę niskocząsteczkową.W przypadku chorób przewlekłych jak cukrzyca, konsultacje ze lekarzem, który ustali jasny plan kolonoskopii. Zaprzestanie spożywania artykułów pestkowych, takich jak kiwi, truskawki czy winogrona. Do listy rzeczy zakazanych należy także dołączyć pieczywo z ziarnami, musli, mak, siemię. Należy także unikać buraków, które mogą zabarwić śluzówkę jelita. Trzy dni bezpośrednio przed zabiegiem należy: Unikać posiłków stałych. Polecamy dietę płynną — kawa, herbata, woda, napoje bez miąższu oraz zupy bez kawałków warzyw i dodatków. W przeddzień analizowania: Dozwolone jest tylko śniadanie. Bez napojów gazowanych oraz mleka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here