Kim jest radca prawny

Zawód radcy prawnego jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Jeśli radca prawny jest dobry, to ma mało czasu i terminy zajęte z dużym wyprzedzeniem. Z dnia na dzień usługi radcy prawnego są coraz bardziej potrzebne, ze względu na wiele codziennych sytuacji, które mają miejsce. Ale kim jest radca prawny? Czy jest to prawnik, a może adwokat?

Zawód radcy prawnego

Osoba będąca radcą prawnym to osoba, która posiada wyższe wykształcenie prawnicze, została wpisana na listę radców prawnych, ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin z wynikiem pozytywnym.

Wiedza radcy prawnego jest bardzo często weryfikowana, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dla klienta. Każdy radca w celu zabezpieczenia interesów klientów musi posiadać także obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Czym zajmuje się radca?

Najprościej rzecz ujmując radca prawny świadczy usługi polegające na rozwiązywaniu problemów prawnych. Ich zadaniem jest doradzanie w danej sytuacji, co należy zrobić. Radcy prawni sporządzają także dokumenty lub umowy, ale także reprezentują klienta przed sądem. Radcy prawni obsługują zarówno przedsiębiorców, spółki oraz osoby fizyczne.

Przedsiębiorstwa potrzebują zazwyczaj pomocy w bieżącej obsłudze prawnej firmy, negocjują umowy, a także pomagają w tworzeniu kontraktów. Ich zadaniem jest także przygotowywanie opinii prawnych i pism procesowych. Osoby fizyczne bardzo często korzystają z pomocy radcy prawnego w przypadku rozwodów, podziału majątku, spraw alimentacyjnych i spadkowych oraz podczas wielu codziennych spraw, które wymagają zapoznania się z bardzo zawiłymi przepisami prawnymi.

Jaka jest różnica między radcą prawnym a prawnikiem i adwokatem?

Prawnik to najniższy stopień zawodowy, a więc zakres ich uprawnień jest najmniejszy. Zawód prawnika nie jest także uregulowany żadnymi przepisami, nie podlegają żadnym kontrolom i nie obowiązuje ich etyka zawodowa. Nie posiadają oni także obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Adwokat to osoba, która może wykonywać swój zawód jako indywidualna działalność gospodarcza lub jako wspólnik spółki osobowej. Jest to istotny fakt, ponieważ z adwokatem można zawrzeć jedynie umowę cywilnoprawną, a nie można umowy o pracę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here