Definicja niepełnosprawności mówi, że niepełnosprawność ruchowa to dysfunkcja narządu ruchu, która powoduje ograniczenie sprawności w obrębie rąk, nóg albo kręgosłupa. Życie osób niepełnosprawnych ułatwiają różne sprzęty. Niepełnosprawni często muszą liczyć na pomoc innych osób, np. rodziny lub znajomych.
Niepełnosprawność bardzo utrudnia życie, ale z niego nie wyklucza. Mimo trudności osoby niepełnosprawne są obecne na rynku pracy i w życiu społecznym. Orzeczenie niepełnosprawności pomaga uzyskać np. kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych. Ważne znaczenie przy niepełnosprawności ruchowej ma również rehabilitacja.
Przyrządy ułatwiające codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych
Schodołaz umożliwia niepełnosprawnym łatwe oraz bezpieczne pokonywanie schodów. Dzięki temu niepełnosprawni nie muszą być noszeni przez opiekunów lub znajomych. Można pokonywać nim zarówno schody proste, jak i kręte. Innym rodzajem sprzętu jest wózek transportowy. Jest on przeznaczony do transportu niepełnosprawnych, niezależnie od miejsca. Zazwyczaj są to wózki składane i lekkie. Zarówno schodołaz, jak i wózek transportowy są bardzo łatwe w użyciu.
Niepełnosprawność ruchowa i jej rodzaje
Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia trzy rodzaje niepełnosprawności ruchowej:
- uszkodzenie anatomicznej struktury ruchu i braki w niej – przyczyną jest amputacja lub uraz narządu,
- zaburzenie czynności motorycznych – np. spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, m.in. porażeniem mózgowym lub udarem mózgu, związane z uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
- deformacje narządów ruchu – są spowodowane uszkodzeniami lub nieprawidłowościami w anatomicznej budowie narządów ruchu albo ich poszczególnych elementów.
Każdy niepełnosprawny może się starać o refundację NFZ sprzętu rehabilitacyjnego oraz ortopedycznego. Przysługuje ono każdemu ubezpieczonemu w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS.