Otyłość brzuszna jest najgroźniejszą postacią otyłości. Wpływa na bardzo negatywnie na nasze zdrowie. Kumulacja tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha wiąże się nie tylko z otłuszczenia narządów wewnętrznych w tej okolicy, ale również serca. Wystąpienie zwiększa też ryzyko rozwoju wielu schorzeń takich jak cukrzyca typu 2, insulinoodporność, a także chorób układu sercowo-naczyniowego. Czym jest otyłość brzuszna? Jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/otylosc-brzuszna-najgrozniejszy-typ-otylosci/
Otyłość brzuszna – czym jest?
Otyłość brzuszna jest to miejscowa kumulacja tkanki tłuszczowej, która zlokalizowana jest w okolicach brzucha. Żeby zdefiniować ten typ otyłości, nie należy dokonać jedynie pomiaru masy ciała, czy też oznaczenia wskaźnika BMI. Konieczne jest również określenie obwodu pasa. Otyłość brzuszna stwierdzona jest w przypadku, kiedy obwód pasa u kobiet przekracza 88 cm, a u mężczyzn 94 cm.
Jakie są przyczyny otyłości brzusznej?
Przyczynami tego typu otyłości jest przede wszystkim nie odpowiedni tryb życia. Chodzi tutaj głównie o źle zbilansowaną dietę, która dostarcza zbyt dużych ilości kalorycznych, cukrów prostych czy tłuszczów trans. Innymi czynnikami ryzyka otyłości jest siedzący tryb życia, płeć męska, ponieważ mężczyźni są o wiele bardziej narażeni na kumulację tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, niż kobiety.
Do pozostałych przyczyn otyłości brzusznej należy zaliczyć:
- długotrwałe stosowanie glikokorykosterydów, neuroleptyków czy estrogenów
- stres i nadmiar kortyzolu w organizmie
- menopauza i towarzyszący jej spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych
- zaburzenia hormonalne
W jaki sposób walczyć z otyłością brzuszną?
Przede wszystkim należy stosować deficyt kaloryczny w wysokości 500 kcal. Umożliwia to stopniowo redukcja tkanki tłuszczowej. Należy też unikać składników takich jak cukry, słodycze, napoje gazowane, czy też tłuszcze trans. Konieczne jest wyeliminowanie fast foodów, żywności przetworzonej, soli, produktów smażonych, tłustych serów i mięs.
Dobrze jest spożywać dużą ilość warzyw, mięsa gotowanego na parze, ryb czy produktów pełnoziarnistych. Należy pamiętać też o wybijaniu co najmniej 1,5 l wody dziennie. Należy spożywać regularnie cztery pięć posiłków w ciągu dnia i unikać podjadania, a także picie alkoholu. Bardzo ważne jest też unikanie stresu i optymalna ilość snu.
Zobacz też: http://e-chlopak.pl/czy-tabletki-na-odchudzanie-sa-skuteczne/