Insekty są zawsze istotnym problemem dla ludzi i zwierząt. Dla psa szczególnie groźne mogą być pchły i kleszcze, które odpowiadają nie tylko za nieprzyjemne pogryzienia, ale również mogą przyczynić się do powstawania niebezpiecznych chorób. Dowiedz się, jak chronić swojego pupila przed tymi pasożytami.
Pchły – co warto o nich wiedzieć?
Pchły to drobne insekty, pozbawione skrzydeł, o wielkości około 2-4 mm. Odżywiają się krwią ssaków, a po jej napiciu wyglądają jak brunatnoczerwone kropki. Nie wykazują specyficzności gatunkowej i mogą przenosić się z jednego na drugiego ssaka pomiędzy gatunkami. W praktyce oznacza to, że jeśli tylko pojawią się na psie, również człowieka mogą wykorzystać jako swojego żywiciela.
Pchły mogą, ale nie muszą znajdować się cały czas na ciele zwierzęcia. Często przebywają po prostu na terenie domu, gdzie składają jaja. Mogą to być takie miejsca jak szczeliny w parkiecie czy pomiędzy panelami, ale także psia buda i domowe legowisko.
Dyskomfort i choroby powodowane przez pchły
Pchły żerujące na ciele psa powodują u niego bardzo duży dyskomfort. Większość naszych pupili drapie się, często bardzo energicznie, czasami lekko podgryza. Wiele psów reaguje ogólnym złym samopoczuciem, dyskomfortem, piszczeniem. Z rzadka zdarzają się takie, które nie wykazują żadnych objawów.
Oprócz dyskomfortu notoryczne drapanie się i podgryzanie kozę doprowadzić do powstawania ran na skórze oraz wyłysień. W efekcie pies narażony jest więc bardziej także na inwazję innych pasożytów czy mikroorganizmów oraz rozwój kolejnych chorób.
Warto także zauważyć, że same pchły również mogą wywołać choroby. Pierwszą z nich jest alergiczne pchle zapalenie skóry, które objawia się typowymi oznakami dla alergii, takimi jak czerwona wysypka i jeszcze bardziej zwiększony świąd. Druga z nich to tasiemczyca, czyli zakażenie pasożytem wewnętrznym.
Jak chronić psa przed pchłami?
Niestety, pchły mogą pojawiać się na ciele pupila przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim. Dlatego powinniśmy chronić go stale, aby nie spowodowały szkód na jego ciele. Preparaty na pchły dla psa to najlepszy sposób profilaktyki, który pozwala na zabezpieczenie przed pasożytem. Są również pomocne w jego zwalczeniu i zabezpieczeniu zwierzęcia przed ponowną inwazją.
Istnieje cały szereg preparatów, które można bezpiecznie stosować na skórze psa. Są to przede wszystkim krople typu spot-on, które należy nanieść na skórę, pod sierść zwierzęta. Chronią zazwyczaj przez kilka miesięcy, a pchły, jeśli się pojawia, umierają po nich w ciągu kilku sekund. W podobny sposób działają także spraye na pchły.
Dla osób, które cenią sobie jak najmniej inwazyjne sposoby walki z pasożytami, polecane są obroże przeciw pchłom i kleszczom. Obroże takie jak Bayer Foresto mogą działać nawet do 6 miesięcy, a ich skuteczność jest bardzo wysoka. Pozwalają na zabicie pcheł już w ciągu dwóch dni od założenia i przyspieszają proces zdrowienia. Co ważne, zwierzę może być karane i wchodzić do wody z obrożą. Dzięki temu jest ona wyjątkowo wygodna i wielu właścicieli wybiera ją dla swoich pupili.