Fototapety - co warto o nich wiedzieć?

Jeżeli myślisz, że czasy, kiedy fototapety były w modzie minęły, to jesteś w błędzie. Ta metoda upiększania wnętrz wciąż jest bardzo chodliwym towarem. Wystarczy, że wybierzesz odpowiadający ci motyw i możesz zyskać oryginalny pokój, do którego chętnie będziesz zapraszał gości. Co więc warto wiedzieć o fototapetach i skąd je brać?

Podstawowe informacje dotyczące fototapet

Fototapeta to wynalazek, który ma już kilkadziesiąt lat. Widząc piękne zdjęcia ludzie zastanawiali się, jak przenieść je do swoich pokojów. Szczególnie dotyczyło to zdjęć krajobrazowych – w parę godzin można było na swojej ścianie mieć góry czy plażę z palmami. Koszt fototapet dawniej był o wiele wyższy niż teraz i pozwalały sobie na nie jedynie nieliczne osoby. Teraz mamy pełną gamę fototapet do wyboru. Istnieje kilka ich rodzajów: winylowe, laminowane oraz foliowe. Czym się one od siebie różnią? Przede wszystkim rodzajem materiału tzw. podłoża. Winylowa, jak sama nazwa mówi, ma podkład z flizeliny z winylem – jest ona trudna w montażu, ale też najbardziej trwała. Jej cena odzwierciedla jakość i musimy się przygotować na duży wydatek. Fototapeta laminowana nie jest tak droga jak winylowa, bowiem jej podłożem jest lateks. Ma dobrą wytrzymałość oraz ładne odwzorowanie kolorów. Ostatnim rodzajem tapet są te foliowe. Zdobyły one w ostatnim czasie wielką popularność, pewnie ze względu na to, że są bardzo tanie oraz że można je przeklejać z miejsca na miejsce. Należy się jednak z nimi ostrożnie obchodzić, bowiem mogą się porwać i nie nadawać do użycia.

Gdzie kupić fototapetę?

Fototapetę można kupić w wielu miejscach. Przede wszystkim są to:

  • Sklepy stacjonarne zajmujące się dekoracją wnętrz. Plusem takich sklepów jest to, że możemy zobaczyć fototapetę, jakość jej wykonania czy dotknąć jej (chociażby po to, by ocenić grubość materiału). Minusem na pewno jest to, że asortyment ma ograniczoną ilość i wielkość. Może nam się spodobać coś, czego nie będzie w interesującym nas rozmiarze.
  • Internet – w sklepach internetowych mamy o wiele większy wybór, gdyż nie ogranicza nas odległość. Po prostu wpisujemy w wyszukiwarkę odpowiednie frazy i wyskakuje nam kilkadziesiąt sklepów, w których możemy znaleźć interesujący nas produkt bez ruszania się z domu.
  • Fotolia fototapety – to portal dla wymagających i poszukujących oryginalnych grafik. Można je zakupić, a następnie w specjalnych firmach wydrukować jako fototapetę. Niewątpliwą zaletą portalu Fotolia i fototapet z niej jest to, że mamy tysiące zdjęć do przeglądnięcia, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nie musimy się przejmować tym, że ktoś ze znajomych będzie miał w domu podobny wzór, bowiem na taką ilość grafik ciężko jest o powtórzenie. Dobry stosunek jakości do ceny również sprawia, że coraz większa ilość osób decyduje się na upiększanie ściany z pomocą fototapet z Fotolii.

Nie każdemu musi się podobać fototapeta na ścianę, jednak zwolenników takiego rozwiązania wciąż przybywa. Cieszy duża możliwość wyboru obrazów zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Dzięki serwisom takim jak Fotolia, fototapety mają szansę na stałe zagościć w domach wielu Polaków, którzy pragną oryginalnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here