Filtracja wody w akwarium

Właśnie wkraczasz do świata akwarystyki i chcesz stworzyć swoim przyszłym podopiecznym możliwie jak najlepsze warunki? Na początek z całą pewnością warto poznać nieco lepiej filtry do domowych zbiorników. To właśnie od oczyszczania wody w dużej mierze zależy kondycja ryb i estetyczny wygląd akwarium. Dowiedz się więcej o najważniejszych metodach filtracji wody w zbiorniku.

Filtracja biologiczna

Ten sposób oczyszczania wody jest absolutną podstawą w przypadku każdego akwarium. Należy pamiętać, że resztki żywności, odchody i inne odpady w procesie rozkładu wytwarzają amoniak i inne toksyczne dla ryb substancje. Celem filtracji biologicznej jest przywrócenie równowagi biologicznej w zbiorniku poprzez wykorzystanie wkładów ze specjalnymi koloniami bakterii. Jest to też sposób na zminimalizowanie problemu m.in. nadmiernej ilości glonów i nieprzyjemnego zapachu.

W mniejszym akwarium dobry filtr wewnętrzny z wkładem biologicznym powinien poradzić sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa rybom i innym organizmom. Z kolei w większych zbiornikach można sięgnąć po sprzęt montowany na zewnątrz np. filtr kubełkowy. W przypadku akwariów słonowodnych filtrację biologiczną może zapewnić tzw. żywa skała, czyli wierzchnia warstwa rafy koralowej wraz z żyjącymi na niej organizmami.

Filtracja mechaniczna

Filtry mechaniczne zdecydowanie należą do najpopularniejszych elementów wyposażenia akwarium. To właśnie tego rodzaju urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne ze sklepu online AquaelZoo są odpowiedzialne za usunięcie brudu, kurzu resztek pokarmu, szczątek roślin i innych widocznych zanieczyszczeń. W rezultacie woda w zbiorniku nie jest mętna, co znacząco podnosi walory estetyczne kącika z rybkami.

Zasady działania filtrów mechanicznych są dość proste. Woda wraz z zanieczyszczeniami trafia do urządzenia, gdzie różnego rodzaju zanieczyszczenia są zatrzymywane na wkładzie w formie np. gąbki poliuretanowej. Sprzęt zawsze należy kupować ze sprawdzonego źródła, ponieważ wkład powinien być obojętny chemicznie. Pozwoli to zapobiec przedostaniu się do wody niebezpiecznych substancji.

Filtracja chemiczna

Podczas urządzania akwarium warto zadbać również o sprzęt zapewniający filtrację chemiczną. Choć nie jest to obowiązkowe, to pozwoli uzyskać określone parametry wody. Dzięki odpowiedniemu filtrowi można usunąć m.in. usunąć metale ciężkie, fosforany, czy też amoniak. Dodatkowo możliwe jest oczyszczenie wody po chlorowaniu przez wodociągi, co może chronić ryby przed ewentualnymi podrażnieniami błon śluzowych, oczu i skrzeli.

Filtracja chemiczna zwiększa też przejrzystość wody, redukuje ilość glonów i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. W przypadku tej metody do oczyszczania można wykorzystać np. węgiel aktywny, żywicę czy też torf. Takie produkty w zależności od swoich właściwości poprawiają jakość wody poprzez wydzielanie bądź wchłanianie określonych substancji chemicznych, co ma istotny wpływ na jakość wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here