Jeżeli zastanawiasz się nad metodą antykoncepcji, którą zastosujesz we własnym przypadku i myślisz również o tabletkach hormonalnych, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Co warto wiedzieć o tabletkach hormonalnych?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych form zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą. Jeśli są odpowiednio stosowane, to dają nawet 99,7% skuteczności ochrony. Powstaje zatem pytanie: Jak stosować tabletki antykoncepcyjne, by były skuteczne?

Przede wszystkim należy postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu produktu. Na przykład na stronie internetowej www.harmonella.info można znaleźć wiele informacji dotyczących rozpoczynania antykoncepcji, schematów stosowania oraz zasad skutecznej antykoncepcji.

Jesteśmy w stanie jednak wyłonić kilka najważniejszych informacji, które powinna przyswoić każda kobieta planująca taką antykoncepcję. Istotne jest przyjmowanie tabletek o wybranej godzinie – w każdy dzień o takiej samej. Ważne jest także robienie przerw w przyjmowaniu tabletek, które umożliwiają wystąpienie krwawienia podobnego do normalnej miesiączki. Przerwa powinna pojawić się po każdym w całości zużytym opakowaniu tabletek. W niektórych przypadkach można przyjąć na przykład dwa opakowania tabletek pod rząd, bez stosowania przerwy. Wiele kobiet korzysta z tej możliwości głównie w okresie wakacyjnym, gdy chcą zrezygnować na ten czas z poniekąd uciążliwej miesiączki. Trzeba jednak dodać, że taka rezygnacja z przerwy w przyjmowaniu tabletek powinna być zawsze konsultowana z lekarzem ginekologiem.

Co zmniejsza skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych?

Są takie sytuacje, które zmniejszają skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych. Wystąpienie ich powinno skłonić kobietę do zastosowania dodatkowej metody zabezpieczenia (np. prezerwatywy), jeśli chce utrzymać możliwie największą skuteczność ochrony. Do tych sytuacji zaliczamy przede wszystkim pominięcie tabletki, przyjęcie jej z kilkugodzinnym opóźnieniem, wystąpienie biegunki, wymiotów czy infekcji, stosowanie niektórych ziół i leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here