Nie jest żadną tajemnicą, że kobieta w trakcie cyklu miesiączkowego może czuć się bardzo różnie. Wpływ na to mają przede wszystkim hormony, które potrafią nie tylko zmienić nastrój i wygląd skóry, ale również doprowadzić do pojawienia się wielu nieprzyjemnych objawów.

Każda faza cyklu wiąże się z różnym poziomem hormonów w organizmie, co przekłada się na nastrój, sposób postrzegania świata, reagowania oraz wygląd skóry. Jakie zachodzą zmiany i co je wywołuje?

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się od pierwszego dnia krwawienia, kiedy występuje miesiączka. To jeden z najtrudniejszych momentów dla kobiety, ponieważ bardzo często towarzyszy mu ból podbrzusza i krzyża oraz senność. Niektóre osoby cierpią na bardzo bolesne miesiączki, przez co są zmuszone nawet do zażywania specjalnych leków przeciwbólowych wydawanych na receptę. Po ustaniu krwawienia samopoczucie kobiety się powoli poprawia. W organizmie wytwarza się estrogen, dzięki czemu zarówno nastrój, jak i wygląd jej cery, ulegają znaczniej poprawie. W połowie cyklu pojawia się owulacja. Wtedy kobieta czuje się najlepiej, ponieważ jest pewna siebie, ma dużo energii i dobry humor. Po kilku dniach od owulacji znów zaczyna się gorszy okres. Pojawia się tzw. PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Kobiety zaczyna odczuwać wiele dolegliwości. Przede wszystkim jej ciało jest nabrzmiałe, jakby napompowane wodą, na skórze zaczynają pojawiać się wypryski, spada koncentracja i pogardza się ogólne samopoczucie. Sytuacji nie ułatwia to, że zaczynają występować problemy bólowe. Piersi stają się tkliwe, boli brzuch, krzyż i czasem również mięśnie.

Hormony a infekcje intymne

Kobiety, które zaszły w ciążę powinny szczególnie mocno dbać o swoje zdrowie, ponieważ ze względu na działanie hormonów w tym okresie dochodzi do podwyższenia prawdopodobieństwa złapania infekcji intymnej. W związku z tym niezwykle istotne jest używanie specjalnych kosmetyków do higieny intymnej oraz probiotyków, które stanowią doskonały sposób profilaktyki. Można o nich więcej poczytać na portalu www.lactovaginal.pl, do czego zachęcamy wszystkie kobiety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here