Walizki na kółkach są tymi, po które najchętniej sięgamy, wyjeżdżając w podróż. Sprawdzają się doskonale przede wszystkim podczas podróży lotniczych, ale również tych innymi środkami transportu. Czy jednak zawsze są niezawodne? Jak zmniejszyć ryzyko zepsucia się walizki i co zrobić, gdy już się zepsuje?

Do uszkodzenia walizki najczęściej dochodzi w trakcie podróży samolotem, gdy ta przewożona jest bagażem rejestrowym. Zbytni pośpiech, nierozważne obchodzenie się personelu lotniska z bagażem czy wypadek losowy… To wszystko może doprowadzić do rozdarcia, pęknięcia, złamania się stelaża czy innych usterek. Można jednak ryzyko takiego uszkodzenia zmniejszyć.

Jakość walizki jest kluczowa

Czym kierować się, wybierając walizki na kółkach, które posłużą w trakcie podróży? Poza ceną, rozmiarem, designem czy masą, uwagę zwrócić warto na jakość wykonania. Tak naprawdę to ona jest kluczowa. Nawet, jeśli w podróż wyruszasz sporadycznie, źle wykonana walizka, która na dodatek powstała z niskiej jakości materiałów, może Cię narazić na wiele problemów. Okazać się może bowiem, że na taśmę na lotnisku docelowym trafi połamana lub pęknięta. A to oznaczać będzie dodatkowy wydatek na nową walizkę.

Gdy chodzi o jakość walizki – gwarantują ją przede wszystkim sprawdzone marki np. OCHNIK. Pamiętaj jednak również, by zastanowić się nad typem materiału, z którego bagaż będzie wykonany. Dziś najpopularniejsze to nylon oraz ABS. Ten ostatni to innowacyjne tworzywo sztuczne, które jest lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy inne typowe zagrożenie. Choć inwestycja w dobrą walizkę będzie nieco wyższa – warto sobie na nią pozwolić, bo w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić.

Walizka się zepsuła? Oto, co możesz zrobić

Jeśli walizka została uszkodzona przez przewoźnika – np. w trakcie lotu, możesz złożyć reklamację bagażową, zgłaszając szkodę. Odszkodowanie, które otrzymasz, jeśli roszczenie będzie zasadne, zostanie wypłacone w kwocie adekwatnej do wysokości szkody. Dobrze więc, jeśli zachowasz rachunek za zakup walizki. Kwota pokryje również ewentualne straty związane z uszkodzeniem zawartości walizki.

Odszkodowanie jednak to tylko jedna strona medalu. Co zrobić z zepsutą walizką? Czy nadaje się tylko i wyłącznie do kosza? Nie w każdym przypadku. W wielu możliwa jest naprawa, która przywróci jej pełną sprawność. Warsztaty rzemieślnicze, które zajmują się naprawami – gdy dojdzie choćby do pęknięcia ABS, złamania się kółek, uszkodzenia stelaża czy awarii zamka błyskawicznego – znajdziesz w każdym większym mieście. A jeśli masz zacięcie do prac warsztatowych, niektóre usterki możesz usunąć samodzielnie.

W ostateczności, kup nową walizkę. Tym razem jednak postaw na produkt z wyższej półki – zwracając uwagę nie tylko na piękny kolor czy rozmiar, ale również na jakość wykonania. To najlepszy sposób na to, by przedłużyć żywotność bagażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here