Sposobów wykańczania drewna jest przynajmniej kilka. Do tych, które są bardzo popularne należy bejcowanie. Bejce do drewna są powszechnie dostępne, do tego ich wybór jest bardzo duży. Do tego są one stosunkowo tanie.

Jaki jest skład bejc do drewna?

W składzie większości bejc do drewna najwięcej (aż 90 procent) jest wody. Do tego w ich skład wchodzą składniki, które mają chronić drewno przed szkodnikami oraz barwniki. Bejca bardzo dobrze wnika w głąb struktury drewna, zabezpiecza je i barwi. Na rynku znajdziemy również bejce olejne i rozpuszczalnikowe, których właściwości zbliżone są do tych wodnych.

Jakie rodzaje drewna można zabezpieczać bejcą?

Rodzaj bejcy dobieramy nie tylko do gatunku drewna, ale także do przeznaczenia drewnianych elementów. Do zabezpieczania elementów z drewna sosnowego, które jest bardzo miękkie najczęściej stosuje się bejce na bazie wody. Bejce na bazie wody można stosować do renowacji starych mebli. Jeżeli zachodzi taka konieczność dodatkowo zabezpieczamy je powłoką ochronną. Konstrukcje, które będą intensywnie eksploatowane, na przykład schody, pokrywamy bejcą rozpuszczalnikową lub olejową.

Jak nakładać bejcę?

Jeśli powierzchnia, którą zamierzamy pomalować bejcą była wcześniej malowana farbą lub lakierem musimy najpierw je usunąć przy pomocy papieru ściernego. Następnie powierzchnię starannie odkurzamy, a w razie potrzeby także odtłuszczamy. Do odtłuszczania najlepiej jest użyć benzyny ekstrakcyjnej. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możemy nanieść bejcę. Bejcę możemy nanosić miękkim pędzlem, szmatką lub bawełnianymi pakułami.

O tym powinieneś wiedzieć

Bejca nie wykańcza ostatecznie powierzchni drewna, ale jedynie nadaje mu inny kolor. Aby ostatecznie wykończyć powierzchnię musimy wybrać inne preparaty: lakier, wosk, olej lub lakierobejcę. Ten ostatni produkt łączy w sobie zalety bejcy i lakieru do drewna. Preparaty te nanosimy dopiero wtedy, kiedy bejca dobrze wyschnie. Większość z dostępnych na rynku bejc wysycha bardzo szybko. Najdłużej schnie powierzchnia pomalowana bejcą olejną. Głównym składnikiem tej bejcy jest olej lniany. Bejcę powinno się nakładać cienką warstwą. Z reguły, aby osiągnąć zadowalający efekt konieczne jest nałożenie kilku warstw. Kolejną warstwę nanosimy po dobrym wyschnięciu poprzedniej. W przypadku bejcy wodnej czas schnięcia poszczególnych warstw wynosi około 30 minut. Nie bejcujemy w temperaturze niższej niż 5 stopni i nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza.

Stosując bejcę do drewna, możemy odświeżyć stary kolor lub nadać drewnianym powierzchniom zupełnie nowy kolor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here