Zakup farby do malowania drewna to duże wyzwanie. Na rynku jest bardzo duży wybór farb przeznaczonych do malowania drewna. Zanim kupimy farbę musimy się więc zastanowić przede wszystkim nad efektem, który chcemy osiągnąć, jak również nad tym, gdzie będziemy użytkować drewniane elementy zabezpieczone farbą.

Ogólny podział farb do drewna

Wśród farb do drewna wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje: alkidowe, kredowe i farby akrylowe. Najwyższą trwałość powłoki uzyskamy stosują farbę alkidową. Ale farba do drewna alkidowa wydziela niezbyt przyjemny i długo utrzymujący się zapach. Nie jest też zbyt bezpieczna zwłaszcza dla małych dzieci. Można nią malować wszystkie drewniane elementy, które będą intensywnie eksploatowane. Farbę alkidowa możemy rozcieńczyć stosując rozpuszczalnik przeznaczony do farb ftalowych. Farby te nadają się do stosowania na zewnątrz. W stosunku do tych farb zamiennie używa się także nazwy „farba ftalowa”. Drewniane elementy dekoracyjne, ale także stare meble możemy pomalować farbą akrylową. Są bezpieczne dla środowiska, można je rozcieńczyć wodą. Farby te rozprowadzają się bardzo łatwo, stosunkowo także szybko wysychają. Całkowity czas wyschnięcia farby akrylowej naniesionej pojedynczą warstwą wynosi około sześciu godzin. Bardzo przyjazne i bezpieczne są farby kredowe. Nadają się one jednak głównie do malowania elementów i przedmiotów, które mają wyłącznie charakter dekoracyjny. W przypadku przedmiotów, które mają także funkcje praktyczne powinniśmy dokonać wyboru innego rodzaju farby. Farby kredowe schną bardzo szybko. Pojedyncza warstwa farby jest sucha już po pół godzinie. Zarówno spod warstwy farby kredowej, jak i akrylowej widoczne są słoje drewna. Jeśli nie zależy nam na takim efekcie, musimy nanieść więcej warstw.

Czym nakładać farbę do drewna?

Farbę do malowania drewna możemy nakładać praktycznie dowolnym narzędziem: pędzlem czy wałkiem. Drobne elementy dekoracyjne możemy też pomalować gąbkami. Niezależnie od tego jakiego narzędzia zdecydujemy się użyć powinniśmy używać rękawiczek i odzieży ochronnej. Szczególnie musimy o tym pamiętać wybierając farbę alkidową.

W sklepach jest obecnie ogromny wybór farb przeznaczonych do malowania drewna. Jedne z nich stosujemy do malowania drewnianych elementów przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz, inne przeznaczone są do malowania przedmiotów dekoracyjnych. Wybór właściwej farby zależy więc od tego, jakie jest przeznaczenie drewnianych elementów, które zamierzamy pomalować, ale także efektu jaki chcemy uzyskać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here