Woda chłodząca, zwana także przemysłową, stosowana jest przede wszystkim do odprowadzania ciepła, czyli chłodzenia różnego rodzaju maszyn i urządzeń za pomocą tzw. wież chłodniczych. Wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu. Używamy jej między innymi do celów technologicznych w elektrowniach oraz w układach chłodzenia. Dowiedz się, jakie są właściwości wody chłodzącej i jak należy o nią dbać.

Woda przemysłowa nie nadaje się do spożycia ze względu na swój skład chemiczny, jednak znalazła zastosowanie gdzie indziej – wykorzystuje się ją do celów technologicznych. Chłodzenie poprzez odparowywanie niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim gwarantuje wysoką sprawność termiczną przy niskich kosztach. Pamiętajmy, że niskie temperatury są konieczne przy wielu procesach technologicznych i pozwalają zachować wydajność systemu. Jednak aby woda chłodząca zapewniła sprawne funkcjonowanie poszczególnym urządzeniom, musi zostać poddana procesom oczyszczania.

Zanieczyszczona woda chłodząca

Woda przemysłowa jest często nadmiernie zasolona i twarda, co sprawia, że powstaje kamień oraz korozja, które skutecznie niszczą układ. Prowadzi to do zredukowania wydajności systemu chłodzenia, który potrzebuje wówczas więcej energii do działania. W tego typu wodzie często rozwijają się także niebezpieczne bakterie i grzyby, które są szkodliwe i stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. Co więcej – tworzą nie tylko osady biologiczne, ale i szlamy, które przyczyniają się do powstania biofilmu o działaniu izolującym. Powyższe czynniki zakłócają funkcjonowanie układu chłodniczego, a tym samym sprawiają, że firma ponosi straty. Co zrobić w takiej sytuacji?

Oczyszczanie wody

Niezbędne jest regularne uzdatnianie wody chłodzącej. To jednak zadanie dla profesjonalistów, którzy dobiorą specjalistyczne środki chemiczne i czyszczące, które usuną kamień, korozję i różnego rodzaju zanieczyszczenia bilogiczne. Tego typu usługi świadczy renomowana firma Global Concepts 2000 Polska w Szczecinie. W ofercie firmy znajdują się między innymi inhibitory korozji, preparaty chroniące systemy glikolowe oraz biocydy. Dzięki nim zapobiegniemy rozwojowi mikroorganizmów, a systemy będą działały jak należy.

Woda chłodząca jest niezbędna w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli jednak chcemy, aby urządzenia działały poprawnie, musimy zadbać o jej czystość. Wszelkiego rodzaju drobnoustroje, grzyby, a także korozja, zmniejszają wydajność systemu. Pamiętajmy, że regularne czyszczenie wody jest niezwykle ważne. Dlatego postawmy na godną zaufania firmę i zadbajmy o jakość wody chłodzącej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here