Budowa nowoczesnej łazienki to zadanie wyjątkowo odpowiedzialne. Musi ona spełniać nie tylko nasze wymagania estetyczne, ale przede wszystkim być praktyczna. Jednym z największych wyzwań jest zaplanowanie i postawienie funkcjonalnego natrysku. Kluczowym elementem, bez którego przedsięwzięcie się nie powiedzie, jest w tym przypadku syfon brodzikowy.

Dlaczego wybór syfonu jest tak ważny?

Syfony brodzikowe to niewielkie urządzenia, których zadaniem jest zbieranie transportowanej z odpływu brodzika wody. W tym celu syfon jest odpowiednio wyprofilowany i posiada zbiorniczek, mający najczęściej formę zagłębienia.

W miejscu tym woda utrzymuje się, tworząc skuteczną barierę przed pochodzącymi z kanalizacji szkodliwymi gazami i nieprzyjemnymi zapachami. Zły wybór lub niewłaściwy montaż tego elementu spowoduje zatem bardzo poważne konsekwencje, a nawet konieczność modernizacji całej instalacji prysznicowej. Więcej informacji o syfonie, jego budowie, działaniu i historii przeczytasz pod tym linkiem.

Jak zamontować syfon brodzikowy?

Montaż syfonu nie jest czynnością skomplikowaną, należy przy tym jednak postępować ściśle według reguł. Czynność ta wymaga uwagi i precyzji, ponieważ niewielka nawet niedokładność może spowodować niewłaściwą dystrybucję ściekową.

Miejsce ustawienia syfonu powinno być oznaczone w odniesieniu do położenia brodzika. W pierwszej kolejności należy zaplanować jego dokładne umiejscowienie i na tej podstawie wyznaczyć punkt montażu. Następnie konieczne jest połączenie syfonu z odpływem kanalizacji, co czyni się za pomocą elastycznej rury. Pamiętać należy o zachowaniu odpowiedniego spadku. Po wykonaniu kolejnego kroku, czyli nałożeniu dolnej uszczelki, można przystąpić do właściwego ustawienia brodzika.

Gdy instalacja jest już przygotowana i stabilna, kończymy montaż poprzez przykręcenie górnego elementu syfonu. Musi to zostać wykonane w sposób wyjątkowo ostrożny. Gotowy projekt następnie testujemy, puszczając strumień wody. W ten sposób sprawdzamy szczelność syfonu.

Obecnie coraz częściej spotyka się także systemy brodzików podłogowych. Sprawa jest tu nieco bardziej skomplikowana przez konieczność wycięcia właściwej warstwy posadzkowej. Zachowanie odpowiedniego spadku ma kluczowe znaczenie dla praktycznego użytkowania instalacji. Samo jej działanie jest jednakże podobne do rozwiązań tradycyjnych.

Eksploatacja syfonu

Jak każde urządzenie, również syfon brodzikowy wymaga właściwej eksploatacji. Przyjazne użytkownikowi rozwiązanie powinno umożliwiać jego łatwe czyszczenie (szczegółowe informacje o czyszczeniu syfonu znajdziesz tutaj). Najprostszą propozycją jest zapewnienie dostępu do syfonu od góry.

Instalacja odpływowa z czasem może się zapychać, tracić drożność – jest to proces zupełnie naturalny. Syfon pełni tu istotną rolę, stąd też jego regularne kontrolowanie i utrzymywanie w odpowiednim stanie pozwoli na cieszenie się z bezproblemowości stworzonego systemu.

Urządzenie powinno odznaczać się także solidną konstrukcją i trwałością. Dobrze jest wybrać oryginalną część, zamiast podróbek i produktów wątpliwej jakości. Fachowe i sprawdzone rozwiązania oferuje polska firma VABO.

Dokładną ofertę syfonów brodzikowych znaleźć można na stronie http://www.vabo.pl/kategoria/syfony/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here