Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi

Zmiana kraju zamieszkania to dużo nowych obowiązków. Dotyczą one również rodziców, którzy przeprowadzają się za granicę ze swoimi pociechami. Gdy kierunkiem wyjazdu są Niemcy, sprawdź, na jakie formalności należy się wtedy przygotować!

Organizacja przeprowadzki do Niemiec

W pierwszej kolejności przeprowadzka do Niemiec wymaga zajęcia się wszystkimi sprawami technicznymi związanymi ze zmianą miejsca zamieszkania. Gdy konieczne jest przewiezienie dobytku praktycznie całego życia, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług firm zajmujących się organizacją przeprowadzek. Wtedy ich specjaliści mogą zająć się wszystkimi sprawami, a rodzina może po prostu przenieść się do wyposażonego już lokum.

Dużo pomocnych porad dotyczących planowania przeprowadzki można znaleźć na stronie internetowej: www.transportprzeprowadzki.com.pl.

Przeprowadzka do Niemiec z dziećmi – o czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?

Jednak sprawy organizacyjne związane z przeniesieniem się do nowego lokum to tylko początek. Na rodziców czeka również wiele innych obowiązków związanych z przeniesieniem się do innego kraju.

Dokumenty tożsamości

Przeprowadzka do Niemiec będzie przede wszystkim wymagała zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji przed wyjazdem. W przypadku dzieci są to:

  • dowód osobisty albo paszport dla dziecka – można wyrobić je w lokalnym urzędzie
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – najlepiej, aby był to odpis wielojęzyczny, w przeciwnym przypadku konieczne jest wykonanie tłumaczenia w biurze tłumacza przysięgłego

Zgoda na wyjazd

Na wyjazd dziecka do Niemiec zgodę muszą wydać rodzice lub opiekunie prawni. Gdy rodzic wychowuje dziecko samodzielnie po rozwodzie, musi uzyskać zgodę byłego małżonka – nie dotyczy to sytuacji, gdy byłemu małżonkowi ograniczono lub odebrano prawa rodzicielskie.

Dokumenty zdrowotne

Również ważna kwestia to zgromadzenie dokumentacji medycznej dla dziecka. Najlepiej zabrać wtedy wszystkie wyniki badań oraz kartę szczepień. Dodatkowo warto wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można korzystać z niej, zanim otrzyma się prawo do świadczeń zdrowotnych w Niemczech.

Dokumenty szkolne

Gdy przeprowadzka do Niemiec dotyczy dziecka w wieku szkolnym, w takim przypadku trzeba również skompletować świadectwa dziecka.

Przeprowadzka z dzieckiem do Niemiec – co po przyjeździe?

Rodzice muszą przygotować się również na szereg obowiązków po przyjechaniu na miejsce. O czym trzeba wtedy pamiętać?

Sprawy meldunkowe

Gdy w Niemczech zamierza się przebywać na dłużej niż 3 miesiące, konieczne jest zameldowanie się w tym kraju. Do tego celu konieczny będzie akt urodzenia.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech, czyli Krankenversicherung można otrzymać wtedy, gdy pracuje się w Niemczech. Wówczas pracownik może odprowadzać składki za całą rodzinę. Można także korzystać z prywatnych polis ubezpieczeniowych.

Świadczenia socjalne dla dzieci

Rodzice dzieci w Niemczech mogą otrzymać różne świadczenia socjalne, między innymi Kindergeld. Są one zależne również od osiąganych dochodów, dlatego rodzice z mniejszymi zarobkami mogą otrzymać większe wypłaty świadczeń.

Zapisanie dziecka do szkoły w Niemczech

Dziecko przebywające w Niemczech powinno również zostać zapisane do niemieckiej szkoły. Do zapisania dziecka do szkoły konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, między innymi dowodu osobistego, świadectw szkolnych oraz potwierdzenia zameldowania.

W przypadku, gdy dziecko nie zna języka niemieckiego, można skorzystać z szeregu różnych kursów językowych – są one również dostępne bezpłatnie.

Więcej informacji związanych z przeprowadzką do Niemiec z dziećmi można znaleźć na rządowych i lokalnych stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here