Wypełnienia drzwi i ramiaki, choć są podstawą każdych drzwi, nie bardzo interesują klientów w czasie zakupu. Głównym kryterium wyboru jest ciągle wygląd zewnętrzny i cena. Jednak to, co kryje się wewnątrz, decyduje o tym, czy drzwi mają odpowiednią trwałość, izolacyjność termiczną i akustyczną oraz czy zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Przy zakupie warto sprawdzić, co znajduje się w środku skrzydła drzwiowego, a jeśli wykorzystana została płyta xps, można mieć pewność, że drzwi spełnią wszystkie oczekiwania.
Najtańszym i najpopularniejszym wypełnieniem drzwi jest tak zwany plaster miodu. To zwykła tektura, którą uformowano tak, że przypomina jeden z elementów pszczelego ula. Choć materiał ten jest sztywny i nawet odporny na nacisk, to jego największymi zaletami jest niewielka waga i cena. Skrzydła drzwiowe wypełnione w ten sposób nie zapobiegają utracie ciepła, nie chronią przed hałasami zewnętrznymi i nie stanowią bariery dla ewentualnych intruzów.
Jako wypełnienia drzwi stosuje się także płyty wiórowe i wiórowo-otworowe. One zapewniają znacznie lepszą izolacyjność, ale nie są doskonałe. Wymagają wzmocnionych ramiaków, ponieważ stanowią znaczne obciążenie dla całej konstrukcji drzwi. Idealne rozwiązanie przyniosła dopiero nowoczesna technologia, wraz z którą pojawiła się płyta xps.
Fenomen płyt xps
Ekstrudowana pianka polistyrenowa (xps), uformowana w płyty wyposażone z obu stron w specjalną folię samoprzylepną, to idealne wypełnienie każdych drzwi. Płyta xps, a właściwie jej powierzchnie klejące, zabezpieczona jest specjalnym papierem silikonowym, który z jednej strony chroni przed nieplanowanym przywieraniem, a z drugiej strony ułatwia montaż. Płyty produkowane są w kilku standardowych wymiarach, ale producent może dostosować zarówno ich powierzchnię, jak i grubość do indywidualnych wymagań klienta.
Płyty wykonane z ekstradowanej pianki polistyrenowej cechują się bardzo wysoką wytrzymałością na ściskanie. To one zapewniają doskonałą izolację termiczną, zapobiegając w ten sposób stratom ciepła lub chroniąc przestrzeń przed wzrostem temperatury, co wykorzystywane jest przy zabezpieczaniu pomieszczeń chłodniczych. Płyta xps jest odporna na wilgoć, gnicie, korozję i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Wypełnienia z tego materiału mogą być wzmacniane warstwą płyty aluminiowej, która standardowo ma grubość 2 mm. Drzwi, w których zastosowano takie rozwiązanie, osiągają doskonałe parametry antywłamaniowe, uzyskując klasę RC2 lub RC3. Dzięki temu również poprawiają się ich parametry dźwiękochłonne.
Zastosowanie płyt xps
Płyta xps jest doskonałym wypełnieniem nie tylko drzwi. Świetnie sprawdza się jako element wewnętrzny ścianek działowych, przegród, sufitów, a także jako płyta fasadowa, zapewniając wszędzie doskonałą izolację termiczną. Ze względu na swoje właściwości izolacyjne płyty z ekstradowanej pianki polistyrenowej wykorzystywane są jako warstwy izolacyjne w pomieszczeniach chłodniczych, w samochodach-chłodniach i przyczepach kempingowych.
Artykuł powstał dzięki współpracy z veyna.pl