Menopauza to jeden z elementów życiowego cyklu kobiety. Przychodzi, kiedy czas jej płodności się kończy i przygotowuje organizm na kolejny okres życia. Jak rozpoznać menopauzę? Kiedy ona się zaczyna i czy można jakoś złagodzić jej objawy? Właśnie o tym piszemy w niniejszym artykule.

Czym właściwie jest menopauza?

W języku potocznym określenie menopauza używane jest zastępczo ze słowem klimakterium. Jednak trzeba pamiętać, że klimakterium to określenie o wiele szersze, gdyż obejmuje ono cały okres okołomenopauzalny. Fachowo menopauza to określenie ostatniej miesiączki, po której kobieta już nie ma miesięcznego krwawienia i jej płodność całkowicie zanika. Gospodarka hormonalna również się zmienia. Kobiece hormony przestają być produkowane, co jest jedną z głównych przyczyn objawów, jakie są silnie kojarzone z tym okresem. Co istotne, pierwsze objawy klimakterium mogą pojawić się już na kilka lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Więcej na temat menopauzy i innych kobiecych spraw, można przeczytać na portalu poświęconym w całości kobietom i ich problemom – kobiecosc.info.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Jako główne objawy menopauzy, pojawiające się już w początkowej fazie przekwitania wymienia się przede wszystkim:

– uderzenia gorąca;

– kołatanie serca;

– nagłe występowanie rumieńców na twarzy;

– dreszcze;

– zimne poty;

– trudności ze snem;

– zmienność nastrojów;

– kłopoty z pamięcią i koncentracją;

– kłopoty ze snem – trudności w zasypianiu, bezsenność;

– drażliwość;

– przygnębienie.

Czy można złagodzić objawy menopauzy?

Objawy menopauzy nie są przyjemne i dotykają wielu kobiet. Wskazuje się, że występują one u ok. 80% kobiet w okresie przekwitania. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z tymi problemami jest skorzystanie z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Jednak trzeba pamiętać o tym, że terapia taka daje najlepsze efekty, jeżeli jest wprowadzona jak najwcześniej – już po dostrzeżeniu pierwszych objawów. Dodatkowo warto suplementować diety preparatami zawierającymi wapń oraz witaminę D.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here