Gdy naszemu dziecku zaczyna dokuczać biegunka, a ilość wydalanych stolców przekracza liczbę trzech dziennie, możemy spodziewać się najgorszego: kilku dni leżenia w łóżku, złego samopoczucia i walki z brakiem apetytu. Z odpowiednią wiedzą, dotyczącą objawów i metod leczenia możemy jednakże zniwelować te nieprzyjemne objawy.

Dzięki szybkiej reakcji mamy szansę na zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważniejszych dolegliwości chorobowych u naszych pociech. Dowiedz się, jak należy postępować, gdy biegunka zacznie dokuczać Twojemu dziecku.

Najczęstsze przyczyny biegunek

W dawnych czasach objawy biegunki były na tyle powszechne wśród ludzi, że dolegliwość tę nagminnie lekceważono. Jeszcze w XVIII wieku słynny szwedzki lekarz, Samuel Tissot, przekonywał, że lekka „luźność jelit”, a nawet biegunka, nie jest jakimkolwiek powodem do podjęcia leczenia. Na szczęście dziś wiemy, że za tym przykrym objawem kryje się zwykle jakaś inna choroba. Dlatego pierwszą reakcją rodzica na płynne, częste stolce u dziecka powinna być wizyta w przychodni. Tylko lekarz jest w stanie wykluczyć objawy infekcji wirusowej bądź zakażenia bakteryjnego. Nie mniej kluczowe w toku diagnozy może okazać się badanie krwi lub kału pod kątem obecności pasożytów w organizmie naszych pociech.

Jak możemy pomóc naszemu maluchowi?

Podstawowym wyzwaniem, stojącym przed rodzicem, jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka. Zwykle okazuje się to dużo trudniejsze, niż jakikolwiek nie-rodzic mógłby przypuszczać: osłabiony biegunką, zniechęcony i pozbawiony apetytu maluch odmawia kolejnych porcji wody, zapomina o stojącym przy łóżku bidonie bądź próbuje wymusić zamianę nudnej cieczy na ulubiony, słodzony sok. W takiej sytuacji pomocne może okazać się stosowanie płynów nawadniających, bogatych w elektrolity oraz mikroelementy, które dziecko w wyniku biegunki.

Rola bakterii w organizmie

W zdrowym układzie jelitowym występuje ponad 400 różnych gatunków drobnoustrojów. Wśród nich, wiele korzystnych bakterii, stale prowadzących walkę z zarazkami, które wywołują w nas choroby. Częstą przyczyną biegunki jest brak równowagi w obrębie tej wewnętrznej „flory”: stan, gdy bakterie chorobowe lub wirusy zaczynają dominować nad tymi mikroorganizmami, które korzystnie wpływają na pracę naszych jelit.

W celu przywrócenia prawidłowej równowagi bakteryjnej w jelitach i zatrzymania biegunki należy dostarczyć organizmowi właśnie tych pożądanych bakterii, na przykład poprzez dodanie do diety większej ilości fermentowanych produktów spożywczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here