Różnorodne problemy skórne dotykają coraz większą cześć społeczeństwa. Pojawiają się bez względu na wiek, zarówno u dorosłych, jak i u małych dzieci. Jednym z nich jest atopowe zapalenie skóry, czyli w skrócie AZS.

Atopowe zapalenie skóry należy do wyjątkowo uciążliwych chorób skórnych powstających również na tle alergicznym. Diagnozuje się je nawet u kilkutygodniowych niemowlaków. AZS jest bardzo nieprzyjemne, ponieważ jego głównym objawem jest uporczywe szczypanie i swędzenie naskórka. Dodatkowo widać zaczerwienienia lub miejsca, w których naskórek wyjątkowo szybko się łuszczy.

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z tym poradzić?

W przypadku małych dzieci należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji, czyli stosować kosmetyki na AZS przeznaczone dla dzieci. Dodatkowo warto zadbać o stały harmonogram dnia, ponieważ każdy stres i każda zmiana nasilają objawy choroby. Natomiast u osób dorosłych również sprawdzą się dobre kosmetyki na atopowe zapalenie skóry.

Produkty kosmetyczne na AZS polecane przez kosmetologów

Specjaliści pracujący w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych zalecają stosowanie odpowiednich kosmetyków, które nie zawierają składników drażniących skórę oraz mają prawidłowe pH. Przykładowo, rekomendowany balsam do skóry atopowej to kosmetyk barierowy przeznaczony do skóry alergicznej. Powinien posiadać nie tylko delikatne składniki nawilżające i odżywcze, ale również substancje dobroczynnie wpływające na skórę, na przykład pochodzenia naturalnego. Bardzo dobre właściwości ma ekstrakt z kory brzozy i ziela trędownika. W dobrym balsamie powinien znaleźć się również mocznik i pantenol oraz naturalne olejki pielęgnujące skórę.

Takie same właściwości musi posiadać krem na atopowe zapalenie skóry. W obydwu przypadkach zaraz po zaaplikowaniu kosmetyku powinniśmy odczuć wyraźną różnicę w samopoczuciu. Uporczywe pieczenie i swędzenie powinno zostać ukojone, a stan skóry zmieniony na lepszą. Dzięki dobrym kosmetykom na AZS dochodzi do zmiękczenia i wygładzenia naskórka. Wydaje się on lepiej odżywiony i bardzo dobrze nawilżony. Jest też zdecydowanie bardziej elastyczny i jędrny, a także odporny na uszkodzenia.

Jakich kosmetyków myjących można używać w przypadku AZS?

W przypadku pielęgnacji skóry atopowej należy pamiętać również o tym, by używać odpowiednich kosmetyków do codziennego mycia skóry. Tutaj również trzeba sięgnąć po specjalne produkty dla osób z AZS. Zazwyczaj są to emulsje o działaniu delikatnie myjącym i nawilżającym. Często jeden kosmetyk można stosować do mycia całego ciała – również włosów. W takich żelach i mydłach do skóry atopowej również powinny znaleźć się składniki aktywne pozyskiwane z roślin lub olejki naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here