Jak narysować człowieka? Proporcje ludzkiego ciała

Wielu rysowników zapewne wie, że najtrudniejszym tematem do rysowania jest ludzkie ciało. Każdy przynajmniej raz w życiu próbował narysować człowieka. Czy to w ruchu, czy portret, czy fragment — zawsze sprawia to niemałe trudności.

Jak więc dobrze narysować człowieka? Prawda jest taka, że efekty nie będą widoczne od razu, dlatego trzeba bardzo dużo ćwiczyć. Jak to mówią nauczyciele, najlepiej „z natury”. Do ćwiczeń potrzebny jest model. Możemy zapytać kogoś z rodziny, czy nie chciałby nam pozować. Gdy już mamy modela, należy dobrze przyjrzeć się ludzkim proporcjom. Można zauważyć, że głowa, to zazwyczaj jedna ósma całego ciała, zaś tors i nogi zajmują dwie równe części.

Warto zapoznać się z metodą rysowania sylwetki, tak zwaną „na blaszanego drwala”. W skrócie polega ona na generalnym zarysowania całego ciała za pomocą połączonych ze sobą okręgów i kresek. Do tej metody, należy zaznajomić się z atlasem anatomicznym, który swoją drogą może okazać się on bardzo przydatny do każdej metody. Rysując człowieka, można zacząć od zarysu szkieletu. Tam, gdzie są kości, rysujemy kreski, a gdzie stawy kółka. Dopiero później, gdy już ocenimy, że proporcje są prawidłowo zarysowane, możemy dorysować sylwetkę i na końcu skupić się na szczegółach.

Jak narysować człowieka? Nie warto porywać się z motyką na Słońce. Najlepiej zacząć od prostych kilku, czy kilkunastu minutowych szkiców. Dobrze jest dobrać sobie narzędzie, które nam odpowiada. Można rysować ołówkiem, jeśli zamierzamy pracować w terenie, można zaopatrzyć się w ołówek mechaniczny. Można też tworzyć cienkopisem, a nawet zwykłym cienkopisem, dobrze, żeby miały one czarny tusz, gdyż lepiej to wtedy wygląda. Jeśli chcemy robić szybkie szkice, możemy wybrać się w jakieś tłoczne miejsce, na przykład do autobusu, tramwaju, galerii handlowej, czy do parku. Pracując w plenerze, warto mieć ze sobą szkicownik, mały notes z dobrej jakości papierem. Kiedy już opanujemy szkicowanie człowieka, możemy zabrać się za tworzenie obrazów przy użyciu farb.

www.4emotion.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here