Zakładając i zdejmując szkła kontaktowe (jednodniowe czy wielokrotnego użytku), należy zachować odpowiednią higienę. Dwutygodniowe czy miesięczne soczewki wymagają przechowywania w pojemniku i czyszczenia w specjalnym płynie. Mycie szkieł oraz opakowania na nie powinno dobywać się codziennie

Higiena dłoni

Każde zdejmowanie czy zakładanie soczewek kontaktowych powinno być poprzedzone umyciem rąk w mydle lub płynie antybakteryjnym. Ochroni to oko przed dostaniem się do jego wnętrza zanieczyszczeń, jak np. kurzu. Po umyciu dłoni należy je dokładnie osuszyć i wytrzeć niestrzępiącym się ręcznikiem, np. z mikrofibry.

Pojemnik i płyn dezynfekujący do soczewek

Szkła wielokrotnego użytku należy przechowywać w specjalnym pojemniku. Obie jego komory wypełnia się płynem dezynfekującym do soczewek, który można kupić w każdym salonie okulistycznym. Stosowanie innych płynów myjących, np. do ciała, może zniszczyć strukturę materiału szkła oraz poważnie podrażnić oko. Warto zachować sobie instrukcję obsługi dołączoną do płynu dezynfekującego. Pomoże to szybko przypomnieć sobie zasady czyszczenia i przechowywania szkieł, np. po dłuższej przerwie w ich noszeniu. Kupując płyn do soczewek, należy zwrócić szczególną uwagę na datę ważności. Jeżeli jest przeterminowany, trzeba go natychmiast wyrzucić do kosza.

Czyszczenie soczewek

Soczewki kontaktowe należy czyścić zaraz po ich zdjęciu. Szkło wystarczy umieścić w zagłębieniu dłoni i wycisnąć na nie kilka kropel specjalistycznego preparatu dezynfekującego. Palcem bardzo delikatnie pociera się soczewkę, a następnie płucze w płynie i odkłada ją do pojemnika, pozostawiając na całą noc. Do czyszczenia soczewek nie można używać wody z kranu, śliny ani preparatów myjących przeznaczonych np. do ciała lub twarzy.

Jak czyścić pojemnik na soczewki?

Pojemnik do soczewek musi być tak samo regularnie czyszczony jak szkła kontaktowe – czyli codziennie. Z opakowania należy wylać resztki płynu i przemyć dwie komory świeżym preparatem dezynfekującym. Pojemnik najlepiej pozostawić do samoczynnego wyschnięcia. Wystarczy położyć go do góry nogami na czystym ręczniku z mikrofibry lub papierowym. Pojemnik na soczewki najlepiej wymieniać na nowy przynajmniej raz w miesiącu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here