Żyjemy w czasach, w których rzadko kiedy rekonstruujemy lub naprawiamy przedmioty. Jeśli ulegną one zużyciu lub uszkodzeniu wolimy je po prostu wyrzucić i kupić nowe. Są jednak przypadki, w których nie możemy sobie pozwolić na trywialne wyrzucenie przedmiotu i zakup zupełnie nowego. Kiedy? Przykładowo, gdy chodzi o broń palną – nawet jeżeli jest to jedynie broń czarnoprochowa.
Żeby utrzymać ją jak najdłużej w poprawnej kondycji, warto zadbać o jej stan techniczny. Jeżeli chcesz, by zabiegi pielęgnacyjne broń przynosiły zamierzone efekty, koniecznie musisz wykorzystywać takie elementy jak smar do broni. Który jednak wybrać, by przyniósł on zadowalające rezultaty? W przypadku broni czarnoprochowej wyróżniamy kilka rodzajów smarów, dlatego warto zastanowić się, który z nich przyniesie Ci najwięcej satysfakcjonujących właściwości.
Środki do czyszczenia
Czy w kategorii smar do broni znajdziemy środki czyszczące? Teoretycznie nie, lecz profesjonalne preparaty posiadają właściwości konserwujące, podobne do smarów. Przykładowo podczas pozbywania się nagaru, pozostawiają one specjalną warstwę zabezpieczającą lufę od wewnątrz przed korozją. Można więc uznać, że jest to bardzo podobny produkt, który mimo wszystko należy nabyć.
Smar do konserwacji
Broń wyczyszczona? W takim razie należy dokładnie ją nasmarować. Do tego celu wykorzystuje się smar do broni dwóch kategorii. Pierwszy będzie używany na zewnątrz, który będzie chronić oksydę przed korozją i drugi, który będziemy wprowadzać do mechanizmu naszej broni palnej. Dzięki niemu wszystkie zębatki i elementy ruchome będą pracować w sposób perfekcyjny i niezawodny, co przełoży się również na tempo eksploatacji. Specjaliści zalecają wypełnienie smarem całości wnętrza rewolweru, gdyż w innym wypadku mogą trafiać tam resztki kapiszonów i nagar, co będzie powodem częstych zacięć broni. W konsekwencji po każdym strzelaniu definitywne rozebranie całości konstrukcji będzie obowiązkowe.
Smar do kul lub pocisków
Wyróżniamy jeszcze jeden smar do broni, a raczej do jego elementów, ponieważ jest to produkt stosowany na kule lub pociski. W przypadku broni czarnoprochowej należy samodzielnie zadbać o to, by wszystko było szczelne, a jak wiadomo, wsypanie prochu do komory i wypełnienie jej kulą może nie do końca sprawdzić się w przypadku trudnych warunków. Należy zatem na kule nałożyć smar wykonany z naturalnych lub syntetycznych składników. Oprócz wyżej wymienionej izolacji, gwarantuje on także świetne właściwości zmiękczające nagar w lufie, co podczas czyszczenia zapewnia dużo większą lekkość pozbywania się resztek spalonego prochu.