Infekcje intymne. Jak im zapobiec?

Infekcje intymne dość często przydarzają się kobietom. Mogą one być wywoływane przez grzyby, bakterie i wirusy. Warto wiedzieć, jak im zapobiegać, by uniknąć tego przykrego i często trudnego do wyleczenia problemu.

Odpowiednia higiena – podstawowa profilaktyka infekcji intymnych

Często zapominamy, że podstawowym elementem profilaktyki zakażeń intymnych jest odpowiednia higiena osobista. W trosce o miejsca intymne warto przestrzegać przede wszystkim zasady prawidłowego kierunku podmywania i podcierania. Zminimalizuje to ryzyko przeniesienia bakterii z okolic odbytu w okolice pochwy i cewki moczowej.

Istotne jest też to, żeby często zmieniać myjki czy gąbki, jakie stosuje się w czasie podmywania okolic intymnych. Do mycia należy stosować specjalistyczne płyny atestowane przez towarzystwa dermatologiczne i ginekologiczne. Warto zwrócić uwagę na to, by płyn miał pH właściwe dla pochwy, czyli 5,5. Po umyciu należy dokładnie, do sucha wytrzeć okolice intymne, to zmniejszy ryzyko tego, że powstanie środowisko korzystne dla rozwoju drobnoustrojów.

Ważnym elementem dbania o miejsca intymne jest też noszenie odpowiedniej bielizny. Musi ona być bawełniana, przewiewna i luźna. Nie może powodować otarć i odparzeń. Stringi, a także figi wykonane z koronki można ubierać raz na jakiś czas. Więcej porad dotyczących dbania o higienę miejsc intymnych można znaleźć na stronie www.provag.info

Co jeszcze można zrobić w celu ochrony miejsc intymnych przed infekcjami?

Infekcje intymne często przydarzają się w momencie, kiedy organizm jest osłabiony i brakuje mu określonych czynników odżywczych. Dlatego warto stosować dietę bogatą we wszystkie składniki odżywcze. A kiedy przechodziliśmy antybiotykoterapię w związku z chorobami ogólnoustrojowymi, warto przyjmować specjalistyczne probiotyki dla kobiet, które pozwalają na odbudowę korzystnej flory bakteryjnej pochwy. Probiotyki są dostępne w formie doustnej, ale i dopochwowej.

Oczywiście należy pamiętać także o regularnych wizytach u lekarza, który może wykryć zakażenia już we wczesnym stadium i przypisze odpowiednie leki. Pozwoli to zminimalizować ryzyko rozwoju choroby.

Warto też pamiętać o tym, by parter seksualny również dbał odpowiednio o swoją higienę i zdrowie intymne, gdyż wiele infekcji przenosi się drogą płciową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here