Regularne czyszczenie rurociągów jest konieczne, by utrzymać prawidłową drożność rur. Po pierwsze zmniejsza to ryzyko awarii, a po drugie umożliwia usunięcie powstałych zatorów zanim staną się zagrożeniem. Oczywiście czyszczenie musi wykonywać profesjonalista, który dysponuje odpowiednim sprzętem. W tym artykule omówimy ten proces, dzięki czemu zrozumiesz jego przebieg.
Jakiego sprzętu używa się do czyszczenia rurociągów?
Do czyszczenia rurociągów najczęściej używa się odkurzacza przemysłowego. To potoczna nazwa na agregat podciśnieniowy. Montuje się go na specjalistycznym pojeździe ze zbiornikiem na odpady. Wysoka moc ssąca i duża przepustowość zapewniają skuteczne usuwanie zatorów i zanieczyszczeń. Odkurzacz posiada długie i elastyczne węże, które pozwalają na czyszczenie nawet trudno dostępnych powierzchni. Zanim jednak zajmiemy się odpompowywaniem zanieczyszczeń, musimy zlokalizować miejsce niedrożności i ustalić tego przyczynę. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć powtórzenia się nieprzyjemnej sytuacji. Następnie z rurociągu odpompowujemy materiał za pomocą wspomnianych wcześniej węży ssących. Zebrane szlamy, ciała stałe i ciecze są gromadzone w zbiorniku i wywożone. Na koniec przemywa się rurociąg gorącą wodą pod ciśnieniem.
Kto wykonuje czyszczenie rurociągów?
Czyszczenie rurociągów jest szczególnie ważne w przypadku zakładów produkcyjnych. Potrzeba jednak specjalisty, który wykona to w bezpieczny i profesjonalny sposób. Na szczęście w Polsce działają firmy zajmujące się na co dzień czyszczeniem trudnych powierzchni czy usuwaniem odpadów. Jedną z nich jest https://makowskimis.eu/. Takie zakłady dysponują odkurzaczem przemysłowym i innym sprzętem umożliwiającym skuteczne przeprowadzanie prac porządkowych. Poradzą sobie nawet z zalegającymi w rurociągach materiałami stałymi. Z reguły są elastyczne we wskazywaniu miejsca składowania odpadów. Trzeba tylko zawsze zwracać uwagę na wyposażenie, jakim dysponują firmy oraz przeczytać ich referencje. Dzięki temu uda wybrać odpowiedniego usługodawcę.