Czy opłaca się instalować panele słoneczne?

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala nam oszczędzić dużo pieniędzy. Nie jest to jednak inwestycja, która zwróci się natychmiastowo. Jakie więc wybrać rozwiązanie, żeby nie przepłacić?

Dostosuj instalację do swoich potrzeb

Pierwsza zasada, którą powinniśmy przestrzegać, odnosi się do naszych potrzeb. Instalacja fotowoltaiczna nie powinna być większa, niż to co jesteśmy w stanie zużyć. Oczywiście nadwyżki możemy sprzedać, ale ceny w Polsce są wciąż niskie, co sprawia, że nie jest to opłacalne. Dlatego ważnym czynnikiem jest tutaj roczne zużycie prądu przez rodzinę mieszkającą w domu jednorodzinnym. Jeśli założymy, że zużywa ona 4000 kWh, to optymalnym rozwiązaniem będzie system o mocy nieprzekraczającej 5 kW. To rekomendowana wartość dla tego typu zabudowań. Zajmuje ona około 33 metrów kwadratowych powierzchni dachu. Powinna być umieszczona po południowej stronie, by ciągle znajdować się w nasłoneczniony miejscu. Oczywiście, taką instalację możemy także zamontować na ziemi na specjalnej konstrukcji. Wówczas osiągniemy jeszcze o 5% więcej energii, a wszelkiego typu naprawy będą odbywały się bez konieczności wchodzenia na dach. Kolejną ważną kwestią jest to, czy chcemy produkować prąd, czy tylko wykorzystywać energię słoneczną do ogrzania domu. Do pierwszej opcji potrzebujemy paneli słonecznych, które przemieniają energię słoneczną w prąd stały, a następnie za pomocą falownicy w zmienny. Jest to jednak droższe rozwiązanie. Jeśli ktoś chce wykorzystywać instalację do ogrzewania wody, czy domu, powinien zakupić kolektory słoneczne. Są one tańsze od fotowoltaiki, a również bardzo praktyczne.

Panele słoneczne a ich budowa

Jeśli chcemy zamontować popularne „solary” w naszym domu, to powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu 30 tysięcy złotych. Ponad dwie trzecie tej kwoty to koszt zakupu urządzeń z całym osprzętem. Mówimy tu o fotoogniwach, wszelkiego rodzaju konstrukcjach mocujących, przewodach czy falownicy. Same panele słoneczne stanowią tutaj ponad połowę ceny całej inwestycji. Na ich koszt wpływa zarówno materiał, z którego są wykonane, jak i ich moc. Tańsze panele są wykonane z krzemu, droższe zaś z jednego kryształu. Dzięki temu cechują się dużą sprawnością i są w stanie pracować przez co najmniej 30 lat. W zależności od mocy, jaką generują poszczególne moduły, określane są ich ceny. Na tej stronie znajdziesz panele słoneczne oferowane przez jednego z producentów https://sklep.ekotechnologia.eu/. Pamiętajmy, że im wyższej jakości będą moduły, tym więcej prądu będą generować. Po ilu latach może nam zwrócić się taka inwestycja? Jeśli założymy, że rocznie oszczędzimy z tego tytułu 2200 złotych, to instalacja to powinna się zwrócić po ok 12 latach. Dla jednych to zbyt długo, a dla innych jest to czas do zaakceptowania. Komfort, który zyskujemy, jest z kolei bezcenny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here