Co to jest attyka?

Co to jest attyka?
Attyka jest to element budowli. Stosowana jest jako element zwieńczający budynek. Miała w historii zastosowanie zarówno praktyczne i ozdobne. Praktyczne ponieważ chroniła poniekąd inne budynki przed rozprzestrzenieniem się potencjalnego pożaru, jednak jej rola była głównie ozdobna. Na przestrzeni historii kształtowały się formy attyki, zaczynając od prostych ścian, a kończąc na fantazyjnie wyrzeźbionych formach.
Formy attyki są charakterystyczne dla okresu w jakim występowały, dlatego też w starożytności występowała jako pełna, podczas renesansu i baroku tworzono ażurowe attyki, w polskim manieryzmie przybierała formę grzebieniową powszechnie znaną jako polską, a w klasycyzmie dominowała schodkowa. Każda z tych epok wpływała na kształt zwieńczenia brył budynków.
Najciekawsze formy attyka przybierała w Polsce. To tutaj zrodziły się fantazyjne wzory oraz rzeźby. Próbowano nawet wcielić ją jako znak charakterystyczny dla stylu narodowego. Attyka ozdabiała głównie świeckie budowle takie jak miejskie ratusze, kamienice, rezydencje, zamki. Rzadko były to budynki sakralne jak kościoły czy zakony. Klasyczne przykłady polskiej attyki można obejrzeć na Sukiennicach lub w Sandomierzu. Bardzo rozbudowane formy attyki można obejrzeć na kamienicach w Kazimierzu Dolnym, tam dominuje styl manierystyczny. Ta forma budownictwa widoczna jest także na terenie Śląska, jednak tam przyjmuje dużo prostsze formy, głównie z formami geometrycznymi.
Różne formy attyk dostrzec można w zabudowaniu Katowic, Nowej Huty czy w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

www.guzikcidotego.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZwiązki międzyludzkie
Następny artykułCo to jest Dropbox?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here