Choroba Leśniowskiego-Crohna to jednostka chorobowa, o której mówi się coraz więcej, gdyż jak się okazuje, coraz więcej osób może na nią chorować. Niestety diagnoza tej choroby jest dość trudna, z uwagi na to, że nie daje ona jednoznacznych objawów. Czym właściwie jest choroba Leśniowskiego-Crohna, jak ją się rozpoznaje i leczy? O tym przeczytasz poniżej.
Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?
Choroba Leśniowskiego-Crohna zaliczana jest do grupy schorzeń określanych jako nieswoiste zapalenie jelit. Przyczyny tych chorób nie do końca są poznane, jednak wszystkie dotyczą układu pokarmowego. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna przyczyny też nie są do końca poznane, ale wskazuje się, że może ona mieć podłoże genetyczne, ale także środowiskowe czy autoimmunologiczne.
Jakie objawy daje choroba Leśniowskiego-Crohna?
Jak to zostało wyżej wspomniane, choroba Leśniowskiego-Crohna nie daje objawów, które mogłyby jednoznacznie wskazywać na tę jednostkę chorobową. Do głównych objawów, jakie powinny zwrócić uwagę, należą przede wszystkim:
– silne bóle brzucha w początkowej fazie choroby mogą być mylone z zapaleniem wyrostka robaczkowego, z uwagi na to, że bóle często są umiejscowione w prawej części brzucha;
– spadek masy ciała;
– wzdęcia;
– krwawe biegunki,
– biegunki ze śluzem;
– przetoki między jelitem i pęcherzem;
– gorączka;
– ropnie okołoodbytnicze.
Co istotne, w tej chorobie może pojawić się jednocześnie kilka ognisk zapalnych umiejscowionych w różnych odcinkach układu pokarmowego.
Jak się leczy chorobę Leśniowskiego-Crohna?
Z uwagi na to, że choroba nie daje jednoznacznych objawów i u każdego chorego może przebiegać nieco inaczej, nie ma jednorodnej kuracji. Przeważnie lekarz po dogłębnej analizie zaleca leczenie objawowe, co oznacza, że przypisuje leki pomagające złagodzić zapalenia występujące u chorego. Co istotne, przy tego rodzaju chorobach warto odpowiednio wspierać układ pokarmowy. Można to robić przy pomocy dobranych po konsultacji z lekarzem preparatów probiotycznych zawierających szczepy bakterii. Jakie preparaty mogą wspomóc układ pokarmowy w okresie leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna można przeczytać na stronie lacoral.pl