Cennik usług malarskich na 2020 rok

Korzystanie z usług malarza jest powszechną praktyką remontową, gdyż nie każdy czuje się na siłach, aby samodzielnie malować ściany w mieszkaniu. Ponadto skorzystanie z usług fachowca gwarantuje wykonanie malowania w sposób profesjonalny i czysty. Jaki jest cennik usług malarskich w roku 2020?

Wybór fachowca – czym się kierować?

Cennik usług malarskich może okazać się znaczącym wyznacznikiem. Nie od dziś wiadomo, że tanio nie oznacza lepiej. Stosunkowo niskie koszty, jakie trzeba uiścić za usługę malarską, niekiedy związane są tylko z okrojoną liczbą pracy, jaką wykona dla nas fachowiec. 

Jeśli to możliwe to wybierajmy malarza z polecenia lub takiego, który na przykład może nam przedstawić portfolio wykonanych przez siebie usług remontowych. Warto też dowiedzieć się przed, jakie dokładnie prace malarz może wykonać u nas w domu i za co będziemy płacić, a co musimy wykonać samodzielnie. 

Dobry malarz w cennik usług malarskich wliczy wstępnie ustalony zakres prac i w tym celu powinien przyjść do danego mieszkania, aby zapoznać się z wnętrzem, rodzajem nawierzchni. Zwłaszcza w starszym budownictwie usługi malarskie będą musiały być rozszerzone o dodatkowe elementy renowacyjne (np. tynkowanie czy kładzenie gładzi), co wpływa na ostateczną cenę usługi. 

Istotne jest również to, czy malarz sprząta po wykonaniu swojej usługi, czy tę czynność pozostawia mieszkańcom. Ważne, aby tę kwestię również unormować. Najlepszym sposobem jest spisanie umowy wykonania usługi i jej zakresu, aby dwie strony zobowiązane były do konkretnych działań. 

Jaki jest cennik usług malarskich w roku 2020?

W zakres usługi malowania zazwyczaj nie wchodzi zakup potrzebnych środków i farb. To zazwyczaj należy do zadań zleceniodawcy. Aczkolwiek po wcześniejszym uzgodnieniu z fachowcem, taka usługa również jest możliwa. 

Ponadto trzeba pamiętać, iż malarz swój cennik usług malarskich podaje według metrów kwadratowych, a koszt dotyczy konkretnej usługi. Takie prace można podzielić na przygotowawcze i wykończeniowe. Warto też wziąć pod uwagę, iż ceny poszczególnych usług mogą różnić się ze względu na lokalizację. 

  • Zabezpieczenie pokoju – malarz dokonuje tego za pomocą folii lub innego środka ochronnego. Dokładne zabezpieczenie wnętrza to koszt od 5 do 8 zł/m2.
  • Usuwanie płytek, starej farby lub tapety – tutaj najdroższą usługą jest skuwanie płytek, gdyż trzeba za to zapłacić nawet 30 zł/m2. Usuwanie tapety i farby kredowej jest również dość pracochłonnym działaniem, dlatego kosztuje zwyczajowo od 10 do 18 zł/m2. 
  • Gruntowanie ścian – trzeba je wykonać, gdy ściany są nowe lub są w złym stanie i wymagają renowacji. Jest to jedna z najdroższych usług, gdyż wymaga dużej precyzji i czasu. Zagruntowanie ścian kosztuje 35-45 zł/m2.
  • Wypełnianie ubytków – dziury, pęknięcia i inne ubytki należy uzupełnić przed malowaniem. Tym również zajmuje się malarz, ale ta usługa kosztuje 8-10 zł/m2. 
  • Mycie ścian i sufitów – to bardzo ważny element przygotowawczy, który wpływa na estetyczne malowanie ścian i przyjmowanie się farby. W cenniku usług malarskich usługa ta kosztuje 5-10 zł/m2.
  • Malowanie ścian – każdy producent farb zaleca dwukrotne ich malowanie – zwłaszcza po gruntowaniu. Za taką usługę trzeba zapłacić 18-25 zł/m2 (w zależności od użytych kolorów). 
  • Malowanie ścian z efektem – dekoracje, finezyjne wzory, fototapeta – to dodatkowa usługa za 25-50 zł/m2. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here