Ból krzyża

Ból kręgosłupa lędźwiowego, potocznie nazywany bólem krzyża, odczuwa większość ludzi w ciągu swojego życia. Zlokalizowany jest on w dolnym odcinku kręgosłupa lub wywodzi się̨ z tego odcinka, nierzadko promieniuje do pośladków oraz nogi lewej lub prawej albo nawet obu. Ból w krzyżu najczęściej kojarzony jest z przeciążeniami wynikającymi z ciężkiej pracy fizycznej, ale źródeł dolegliwości jest znacznie więcej. Dowiedz się, jak zmniejszyć ból krzyża lędźwiowego oraz zapobiegać jego nawrotom.

Ból kręgosłupa krzyżowego – charakterystyka

Ból krzyża może mieć różny charakter, przyczynę i stopień nasilenia, dlatego warto zwracać uwagę na poszczególne czynniki, aby później móc precyzyjnie odpowiedzieć na pytania zadawane przez lekarza podczas wizyty.

Istotne znaczenie mają takie elementy jak:

  • lokalizacja bólu – ból krzyża może ograniczać się wyłącznie do kręgosłupa albo promieniować do różnych części ciała, np. pośladka, uda, łydki oraz stopy;
  • stopień nasilenia bólu – może być lekki i występować jedynie podczas aktywności lub silny, rwący, towarzyszący przez cały czas i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie;
  • czas trwania bólu – ból krzyża może trwać krótko (kilka dni) i ustąpić samoistnie lub długo (kilka miesięcy i dłużej) i nie ustępować pomimo stosowania leczenia zachowawczego;
  • objawy towarzyszące bólowi – złe samopoczucie, osłabienie, gorączka, utrata apetytu, bóle stawu i wiele innych;
  • czynniki nasilające ból – ból krzyża może nasilać się w zależności od położenia ciała, wykonywania ruchów, o różnych porach dnia, a nawet podczas kaszlu czy kichania.

Doprecyzowanie powyższych informacji umożliwia wskazanie przyczyny bólu krzyża i dobranie skutecznego leczenia.

Ostry ból w krzyżu – jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Ostry ból w krzyżu może zmusić do odpoczynku, jednak powinno się unikać leżenia w łóżku. Mogłoby to doprowadzić do osłabienia mięśni oraz pogorszenia kondycji fizycznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie powrót do codziennych obowiązków przy jednoczesnym unikaniu przemęczania się. Powinno się wykonywać jedynie takie czynności, przy których ból pleców w krzyżu jest dobrze tolerowany.

Na zapalny ból krzyża, czyli chorobę zajmującą stawy krzyżowo-biodrowe można zastosować niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), np. Diky-spray. Produkt przeznaczony jest do leczenia stanu zapalnego i miejscowego, objawowego bólu o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym. Ulgę mogą przynieść także okłady chłodzące stosowane bezpośrednio na obolałe miejsce. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe.

Ból w krzyżu – profilaktyka

Przedłużone okresy zgięcia kręgosłupa szyjnego, powtarzalny charakter pracy, duże napięcie i silny stres związany z pracą to tylko kilka czynników sprzyjających wystąpieniu bólu krzyża. Jeśli zajmujesz się pracą fizyczną, powinieneś podjąć odpowiednie działania, aby zapobiec bólowi krzyża w przyszłości.

Warto wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. Na tyle, na ile to możliwe, unikaj długotrwałego utrzymywania tej samej pozycji w pracy. Zmieniaj ustawienie ciała, a w wolnych chwilach wykonuj ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie. Po pracy spaceruj, pływaj, wsiądź na rower lub uprawiaj dowolny sport, który pozwoli Ci zadbać o zdrowie.

Zacznij też zwracać większą uwagę na ustawienie kręgosłupa przy wykonywaniu codziennych czynności. Przykładowo podczas podnoszenia ciężkiej rzeczy nie pochylaj się i nie zginaj kręgosłupa, a zamiast tego ugnij kolana. Ponadto zadbaj o komfort pracy przy biurku i higienę snu.

Umów wizytę u fizjoterapeuty, który doradzi Ci ćwiczenia, jakie warto wykonywać na kręgosłup, a także udzieli cennych rad i wskazówek, jak dbać o niego na co dzień. Wykonując te kilka prostych rzeczy, ryzyko bólu krzyża znacząco się zmniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here