Wybór systemu SCADA – czym się kierować

Obsługa operatorska linii produkcyjnej nie mogłaby zostać zrealizowana bez systemu sterującego. System SCADA to doskonałe rozwiązanie informatyczne, które doskonale sprawdza się jako system kontroli linii technologicznych czy maszyn. Coraz częściej stosuje się go zamiast HMI.

Czy warto iść z duchem czasu?

Obecnie technologia rozwija się niesamowicie szybko i trudno za nią nadążyć, nie mniej jednak jeżeli zależy nam na tym, aby firma się rozwijała i produkcja przebiegała, jak należy wówczas wdrożenie innowacyjnych rozwiązań jest niezbędne. Chociaż system oparty na panelach operatorskich będzie dużo tańszy to niestety obecnie może okazać się niewystarczający. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy połączyć zarządzanie i system sterowania w sieć globalną. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że system SCADA umożliwi niedrogą i prostą implementację informatycznego systemu nadrzędnego, co może okazać się bardzo trudne w przypadku korzystania wyłącznie z paneli operatorskich.

Wady i zalety

Chociaż panele operatorskie bez wątpienia mają wiele zalet i bardzo dobrze wypadają z ekonomicznego punktu widzenia i wydają się wręcz niezastąpione w przypadku zasobów sprzętowych o ograniczonej Panele operatorskie mają również swoje zalety i z ekonomicznego punktu widzenia są niezastąpione, w szczególności w aplikacjach małych, autonomicznych, niewymagających zasobów sprzętowych, to nie zawsze będą wystarczające. W tym wypadku warto stawiać na programy SCADA, które dają naprawdę bardzo wiele możliwości, są łatwe w użytkowaniu i wygodne w użyciu.

O czym pamiętać?

Decydując się na korzystania z oprogramowania SCADA musimy wybrać dobrego dostawcę, ale jak to zrobić? Trzeba zwrócić uwagę między innymi na system operacyjny, serwer bazy danych, można też zapytać, czy jest możliwość wykorzystania własnych zasobów sprzętowych.

Stawiajmy na nowoczesne i innowacyjne oprogramowania, gdyż dzięki temu nasza firma będzie mogła się rozwijać. Trzeba iść z duchem czasu i dostosowywać się stale do szybko zmieniającego się rynku, aby biznes prosperował dobrze i bez żadnych problemów. Systemy SCADA to świetna opcja, którą bez wątpienia warto wziąć pod uwagę, dzięki temu bardzo wiele będziemy mogli zyskać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here