Negatywne konsekwencje spożywania alkoholu

Mówi się, że wszystko jest dla ludzi – również alkohol. Pity z rozsądkiem, okazjonalnie i w niewielkich ilościach, nie powinien zaszkodzić zdrowej osobie dorosłej. Podczas spotkań towarzyskich rozluźnia, polepsza atmosferę. Są też opinie o zdrowotnych właściwościach niektórych trunków, np. nalewek (które pomagają przykładowo w trawieniu i przeziębieniach) i czerwonego wina. Z drugiej strony mówi się, że napoje alkoholowe są kaloryczne i wcale takie zdrowe nie są. Z pewnością istnieją różnorakie zagrożenia z nimi związane.

Są osoby, które nie znają swojej granicy i nie potrafią zachować umiaru, a po alkoholu zachowują się tak, że później się tego wstydzą. Niektórzy po alkoholu zachowują się agresywnie, inni mają zaburzenia świadomości. Wiele jest wypadków, które były wynikiem spożywania przez kierowcę alkoholu i prowadzenia samochodu pod jego wpływem, chociaż jest to zakazane. Niestety osoba taka często ma zaburzone poczucie tego, co potrafi. Wydaje się jej, że umie panować nad swoimi reakcjami, co niestety nie jest prawdą.

Problemy z picia napojów alkoholowych mogą pojawić się też u ludzi planujących potomstwo. I nie chodzi nawet o same kobiety w ciąży, które powinny bezwzględnie unikać alkoholu, ale o obojga przyszłych rodziców, jeszcze przed zajściem w ciąże. Alkohol może mieć bowiem negatywny wpływ na płodność.

Od nadmiernego picia alkoholu niestety niektórych nie zniechęca fakt ile trwa kac, a więc złe samopoczucie, objawiające się duży bólem głowy, a nawet nudnościami i problemami żołądkowymi. Niektórzy cierpią tylko następnego dnia, ale bywa, że słabe samopoczucie może się przeciągnąć. Są na rynku środki, które pomagają zapobiegać przykrym konsekwencjom takie jak ból głowy, odwodnienie i utrata elektrolitów, ale z pewnością najlepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Niestety od alkoholu można się uzależnić. Łatwiej od mężczyzn uzależniają się kobiety. Jest to straszna chorobą, która dotyka całych rodzin. Bardzo ważna jest tutaj wielopłaszczyznowa prewencja. Jeśli ktoś czuje, że może mieć z tym problem, jak najszybciej powinien poszukać pomocy u specjalisty.

www.pouczyc.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here