Ile razy dziennie należy karmić kota?

Każdy kot jest indywidualistą, także pod względem żywienia. Koty mają różne preferencje pokarmowe i spożywają różną ilość karmy. Niestety dla wielu z nich nieograniczony dostęp do jedzenia kończy się otyłością, która zagraża zdrowiu naszego pupila. Jak prawidłowo go żywić? Czym i ile razy dziennie karmić kota?
W zależności od wieku, aktywności, wagi, rasy i stanu zdrowia kota, dawkowanie pokarmu jest różne. Inaczej karmi się także kocice w ciąży i w okresie karmienia. Koty sterylizowane mają z kolei większe skłonności do tycia. Zaleca się, aby kot dostawał pokarm dostarczający mu około 60 kcal na kilogram masy ciała.
Częstotliwość karmienia kota jest uzależniona od rodzaju pokarmu. W sklepach dostępny jest szeroki wybór karm, przeznaczonych dla kotów o różnych potrzebach. Przed ich zakupem warto zapoznać się ze składem pokarmu. Najczęściej koty mają nieograniczony dostęp do karmy suchej oraz dostają jedna lub dwie porcje karmy mokrej. Często takie postępowanie skutkuje otyłością. Najlepszym wyjściem jest podzielenie dziennego przydziału karmy na pięć posiłków – trzy porcje karmy suchej i dwie mokrej. Należy jednak dokładnie rozplanować odległości między posiłkami i ilość pokarmu. Na opakowaniach karmy zamieszczone są informacje dotycząc dawkowania karmy. Są one użyteczne tylko, gdy karmimy pupila tylko i wyłącznie tą karmą. Nie jest to dobre wyjście, gdyż monotonna dieta może skutkować niedoborem składników odżywczych. Zadbajmy o prawidłową kaloryczność posiłków i zróżnicowaną dietę, bogatą przede wszystkim w mięso. Gotowe karmy można stosować zamiennie z surowym mięsem. Pamiętaj jednak, aby nie podawać kotu surowej wieprzowiny. Nie dokarmiaj go także resztkami ze stołu, gdyż niektóre pokarmy mogą być przyczyną poważnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Aby kot cieszył się zdrowiem, zadbaj o jego zbilansowaną dietę. To, ile razy dziennie karmić kota, zależy także od jego indywidualnych upodobań. Podziel dzienną dawkę karmy na kilka mniejszych części i obserwuj zachowanie zwierzęcia.

www.przedsiebiorczapani.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here