Co to jest faktura VAT marża? Czy ma ona jakieś wady? Kto może wystawić taką fakturę? Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą i zaczynasz przygodę z fakturami, to warto zapoznać się z poniższym tekstem i sprawdzić, który system rozliczeń będzie najkorzystniejszy dla Ciebie.
Co to jest faktura VAT marża?
Jest to dokument, który bardzo przypomina zwykłą fakturę, ale podatek od towarów i usług wyliczany jest od wysokości marży, a nie od całej wartości sprzedanych towarów lub usług.
A co to jest marża? Jest to różnica między kwotą należności, a ceną nabycia, którą pomniejsza się o kwotę podatku. Jest to tak zwany zysk brutto. Wartość można tą wykazać kwotowo lub procentowo.
Na fakturze VAT marża nie wpisuje się kwoty podatku, ale sprzedający musi i tak go obliczyć i zapłacić do urzędu skarbowego. Jest to korzystna forma dla przedsiębiorców, ponieważ opodatkowaniu podlega jedynie kwota prowizji, jaka jest pobierana przez przedsiębiorcę, a więc kwota podatku jest niższa.
Kto może skorzystać z systemu VAT marża?
Z tego systemu może skorzystać jedynie kilka grup przedsiębiorców. Są to firmy, które świadczą usługi turystyczne, sprzedają przedmioty używane, zajmują się dostawą dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich.
Głównymi zaletami tego rozwiązania jest oczywiście niższa kwota podatku VAT do zapłacenie do urzędu skarbowego. Faktura ma także prostszą i bardziej przejrzystą formułę. Minusem dla sprzedającego jest także brak możliwości odliczenia podatku VAT od kosztów.
Faktura VAT marża powinna posiadać także dodatkowe oznaczenie. Jest to adnotacja, która różni się od siebie pod względem rodzaju transakcji. I tak dla usług turystycznych powinien być wpis: „procedura marży dla biur podróży”. Firmy sprzedające przedmioty używane: „procedura marży – towary używane”.
Co elementy znajdują się na fakturze VAT marżą?
Tak jak w przypadku normalnej faktury muszą znaleźć się dane sprzedawcy i nabywcy, numer faktury, data, rodzaj sprzedanego towaru i ilość oraz kwotę należności.
Na fakturze VAT marża można pominąć cenę jednostkową i wartość sprzedaży netto. Również nie musi znajdować się suma wartości sprzedaży z uwzględnieniem podziału na stawki oraz kwota podatku obliczona od sumy sprzedaży netto.
System VAT marża jest szczególną formą rozliczenia podatku VAT i stanowi odstępstwo od przyjętych ogólnych zasad opodatkowania.
Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.