Emerytura netto

Pracujemy przez większą część naszego życia, licząc na awanse, zrealizowanie się w życiu zawodowy, osiągnięcie wysokiej pozycji, zdobycie pieniędzy na życie oraz na mniejsze i większe przyjemności, możliwość wychowania i zapewnienia wykształcenia swoim dzieciom. Po naprawdę wielu latach człowiek mógłby się spodziewać emerytury netto odpowiednio dopasowanej do doświadczenia czy piastowanego stanowiska. Do tego jednak jest potrzebne posiadanie odpowiedniego rodzaju umów z pracodawcą oraz oczywiście odpowiednich wynagrodzeń miesięcznie. W przeciwnym razie wysokość naszej emerytury netto, nawet podnoszonej sukcesywnie o kilkanaście złotych rocznie, raczej nas nie zachwyci.
Najczęściej kwestia emerytury netto interesuje kobiety, które poświęciły się w całości wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu zamiast pracy zawodowej. Te zwyczajowo nie mogły do tej pory liczyć na wsparcie ze strony państwa po osiągnięciu wieku emerytalnego. Obecnie rząd ma pomysł, aby kobiety, za które nie były opłacane składki ZUS miały szansę na trzymanie emerytury minimalnej, wynoszącej około tysiąca złotych brutto, czyli niewiele ponad 800 złotych netto. „Jedynym” warunkiem będzie posiadanie i wychowanie czwórki dzieci lub więcej. Program otrzymał nazwę Mama Plus i rocznie ma kosztować budżet państwa około 915 milionów złotych. Przepisy mają zostać wprowadzone w życie już od stycznia 2019 roku. Zgodnie z nowa ustawą emeryturę minimalną netto otrzymają matki minimum czwórki dzieci, które ukończyły sześćdziesiąt lat.
Ponadto wysokość emerytur netto w przyszłym roku ma zostać podniesiona o 3,26%. W przypadku najniższych świadczeń będzie to oznaczać podwyżki rzędu 40 złotych, jednak w przypadku wyższych podwyżka może wynieść nawet 100 złotych. Powodem podwyżki w przyszłym roku jest nie tylko inflacja, ale również przewidywany wzrost średnich wynagrodzeń o blisko 3,3%.
Jeśli chodzi o emerytów, pojawił się w rządzie jeszcze jeden pomysł, na razie nieco mglisty. Projekt dostał wstępną nazwę „500+ dla emerytów”, z którego to świadczenia miałoby skorzystać rocznie około 9 milionów osób, jednak nikt na razie nie zna bliższych szczegółów.

www.mediaelite.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here