Białe buty - jak sobie poradzić z zabrudzeniami?

Białe buty sprawdzają się w każdej stylizacji – można je nosić w połączeniu z ubraniami sportowymi, sprawdzą się w casualowym looku, ale równie dobrze wyglądają w połączeniu z ubraniami „haute couture”. Ich zwolennicy muszą jednak być gotowi na trudności z zachowaniem białego koloru. Jak poradzić sobie z czyszczeniem tych butów w domowych warunkach?

Środki czyszczące dostępne pod ręką

Naturalnymi środkami czyszczącymi, które sprawdzą się w walce z utrzymaniem bieli obuwia są cytryny i limonki, soda oraz ocet. Kwas cytrynowy zawarty w owocach nie tylko usunie zanieczyszczenia, ale również nada obuwiu przyjemny cytrusowy zapach. Aby stworzyć cytrusowy preparat wystarczy połączyć szklankę wody i dwie łyżki soku, a po zakończonym zabiegu przetrzeć buty suchą szmatką. W przypadku sody oczyszczonej wystarczy wymieszać kilka łyżeczek z podobną ilością wody i za pomocą szczoteczki wyczyścić zabrudzone powierzchnie. W przypadku obuwia skórzanego i zamszowego idealnie sprawdzi się ocet – wystarczy zwilżyć szmatkę niewielką ilością płynu, wyczyścić powierzchnie buta i opłukać go wodą.

Dodatkowe wskazówki

Aby buty na długo zachowały świeży wygląd warto poświęcić im chwilę zaraz po powrocie do domu. Im dłużej brud będzie zalegał na bucie tym trudniej będzie się go pozbyć. Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia należy zabezpieczyć wszystkie dodatki, które się na nich znajdują, w tym koronki oraz wstawki. W przypadku butów materiałowych najlepiej sprawdzi się mieszanina wody z cytryną bądź sodą oczyszczoną. Preparat ten będzie wystarczająco delikatny aby nie uszkodzić tkaniny, a sam proces czyszczenia da najlepsze efekty jeżeli użyta zostanie szczoteczka do czyszczenia lub gąbka. Nie wolno zapomnieć o ostatnim etapie czyli przetarciu butów wilgotną ściereczką. W przypadku butów skórzanych proces czyszczenia należy zakończyć przetarciem suchą ściereczką – skóra ulega skurczeniu, jeżeli przez zbyt długi czas jest wilgotna. Buty zamszowe stanowią największe wyzwanie i w walce z zabrudzeniami należy wytoczyć najlepsze działa, czyli ocet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here