Zero waste może uratować planetę
fot. Pixabay.com

Trend, który określa się mianem zero waste, zdobywa na całym świecie coraz więcej zwolenników. Chcemy żyć w zgodzie z naturą i w dbałości o środowisko naturalne. Obawiamy się coraz bardziej zmian klimatycznych i tego, co może czekać naszą planetę w nieodległej już przyszłości. Staramy się więc coś zmienić. We wprowadzaniu tych zmian wspiera nas właśnie ruch zero waste.

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/zero-waste-chwilowa-moda-czy-globalny-trend-jak-dziala/

Zero waste – o co tu chodzi?

Czy da się żyć tak, aby zupełnie zrezygnować z kupowania nowych rzeczy, wykorzystywania tego, co już mamy na tysiące sposobów i zupełnego odciążenia środowiska naturalnego? Wyznawcy idei zero waste są przekonani, że się da i przekonują do tego coraz więcej osób. Zero waste jest w zasadzie zbiorem światopoglądów i zasad, które mają kształtować w nas świadome podejście do środowiska naturalnego. Wszystko, co robimy na rzecz naszej planety i w duchu ekologicznych zasad, można w zasadzie zakwalifikować do ruchu zero waste. Od kilku już lat zmienia się nasza świadomość na temat tego, jak wyeksploatowaliśmy naszą planetę, jak ją zanieczyściliśmy, jak naruszyliśmy trwałość naturalnych ekosystemów i zachwialiśmy równowagę środowiska naturalnego. Nigdy w dziejach Ziemi nie miały takie wydarzenia miejsca. Teraz dzieje się to na naszych oczach i zaczyna poważnie zagrażać naszej ludzkiej egzystencji. Zero waste nawołuje więc do tego, aby przestać eksploatować naturę, a zacząć wychodzić jej na przeciw i zacząć o nią naprawdę dbać. Jak to zrobić? Przede wszystkim znacznie zmniejszyć ilość odpadów, jakie produkujemy. Jak tego dokonać? Żyjąc według poniższych zasad.

Pięć zasad idei zero waste

Ideologię ruchu zero waste można w zasadzie streścić w tych pięciu krokach. Jeśli więc zastanawiacie się, jak wprowadzić ją w życie, zacznijcie właśnie od nich:

  1. Odmawianie – gdy mówisz nie, generujesz mniej odpadów – tak w skrócie możemy podsumować tę zasadę. Wbrew pozorom, nie jest to takie łatwe do zastosowania i wymaga od nas zmiany swojej postawy i zachowań w wielu sytuacjach. Mówienie nie warto praktykować przede wszystkim w kontekście kupowania i nadmiernego konsumpcjonizmu.
  2. Ograniczanie – jeśli nie możesz odmówić, ogranicz kupowanie i konsumpcjonizm. Kupuj tylko to, co naprawdę niezbędne, nie daj się zwieźć reklamie, która twierdzi, że musisz to mieć.
  3. Ponowne używanie – nie wyrzucaj tego, co zepsute. Napraw to, aby nadal Ci służyło.
  4. Uprawianie recyklingu – segreguj odpady przede wszystkim. Rób to zawsze, a nie tylko wtedy, gdy przyjdzie Ci na to ochota.
  5. Kompostowanie – resztki i odpadki wykorzystaj do nawożenia gleby w naturalny sposób.

Zobacz też: http://e-chlopak.pl/zasady-zycia-w-duchu-less-waste/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here