włosy przetłuszczające się

Jest wiele rodzajów włosów, każde wiążą się z różnymi trudnościami i obowiązkami wobec właścicieli. Jednym z rodzajów włosów są włosy przetłuszczające się. Na stan włosów wpływa wiele czynników: zanieczyszczenie środowiska, wiek, stan zdrowia, genetyka, miejsce pracy (chemia) i dieta.

Charakterystyka

Włosy przetłuszczające się to inaczej włosy tłuste, które są posklejane, płaskie, pozbawione bez objętości, błyszczące, mają skłonność do łupieżu wypadania. Wyglądają często jakby były brudne i zaniedbane. Najczęściej są osłabione i cienkie. Kobietom często sprawiają trudność w utrzymaniu i włosy przetłuszczające są trudne w stylizowaniu fryzur.

Przyczyny

włosy przetłuszczające sięGłówną przyczyną jest wytwarzanie przez gruczoły łojowe skóry głowy nadmiaru sebum. Sebum zatyka pory głowy i uniemożliwia normalne oddychanie i obciąża włosy. To natomiast wynika najczęściej z uwarunkowań genetycznych, na podłożu hormonalnym (okres dojrzewania), niewłaściwa dieta, nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów. Choć jak podają naukowe źródła tak naprawdę przyczyn tego może być zdecydowanie więcej.

Jak dbać o włosy przetłuszczające się

Najważniejsze się częste, nawet codzienne, mycie głowy w letniej lub zimnej wodzie, które usunie zbędny balast z włosów w postaci brudu i łoju. Zbyt gorąca woda może pobudzać niepotrzebnie do produkcji sebum i wysuszać włosy. Powinno się korzystać z preparatów specjalnie do tego przeznaczonych czyli do włosów przetłuszczających się, o lekko kwaśnym odczynie pH (4,5-5,5). Działają one przeciwbakteryjnie ograniczają wydzielanie się łoju i rozwój grzybów. Korzystnie działają szampony wspomagane przez różne zioła np. skrzyp, łopian, pokrzywa, czarna rzepa, zielona herbata, cytryna, brzozy, aloesu, rozmarynu.
Zamiast odżywek, które nie są polecane przy pielęgnacji włosów przetłuszczających się, zaleca się stosowanie olejku jojoba.
Równie pomocne mogą okazać się oferowane w drogeriach i aptekach różne płukanki ziołowe, które należy stosować po każdym myciu głowy.

Można się jeszcze wspomóc preparatami doustnymi zawierającymi witaminy z grupy B, cynk i wiesiołek. Należy pamiętać, że równie ważna jest dieta, by była zdrowa i zbilansowana, zawierająca sole mineralne, białko i witaminy.

Ponadto należy zwrócić uwagę, by nie przegrzewać głowy, nie używać suszarek z gorącym powietrzem a wybierać te z chłodnym nadmuchem. Nie powinno się stosować szczotek, gdyż zbyt pobudzają nadmiernie gruczoły łojowe, a zamiast tego używać grzebienia o szerokich zębach i delikatnie rozczesywać włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here