Życie pisze nam różne scenariusze. Czasami sytuacja wymaga pomocy z zewnątrz, szczególnie kiedy sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem. Co zrobić gdy mamy podejrzenie zdrady partnera, niekompetencji w swojej firmie lub gdy zaginął nam ktoś bliski? Bardzo pomocne może okazać się skorzystanie z usług detektywa. Aby dokonać dobrego wyboru i odróżnić amatora od zawodowca trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przedstawimy je w tym artykule.

Kim jest detektyw?

Detektyw jest osobą, która prowadzi śledztwo metodami niejawnymi. Aby świadczyć takie usługi musi posiadać odpowiednią licencję. Pierwsze agencje detektywistyczne powstały w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej w pierwszej połowie XIX wieku. W Polsce natomiast pojawiły się niedawno, bo dopiero w momencie przemian ustrojowych w latach 90-tych. U nas, w odróżnieniu do krajów anglosaskich, termin ten odnosi się tylko do prywatnych detektywów, a nie jak na Zachodzie do funkcjonariuszy policji służby operacyjno-rozpoznawczej  i dochodzeniowo-śledczej.

W naszym kraju zawód detektywa jest uregulowany prawnie od 2001 roku. Licencję, do której trzeba spełniać określone wymogi wydaje lub też odbiera komendant wojewódzki Policji, właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o nią.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego detektywa?

Najlepiej korzystać z usług detektywa lub agencji detektywistycznej, którą wcześniej nam ktoś polecił. Jednak nie wszyscy mamy wśród znajomych osoby, korzystające z takiej pomocy. Na co zatem zwrócić uwagę, aby dokonać jak najlepszego wyboru? Przecież od niego może zależeć nasze dobre imię i jakość materiału dowodowego jaki przedstawimy w czasie sprawy sądowej.

Licencja detektywa

Jest to pierwsza sprawa, która powinna nas zainteresować. Każdy detektyw, który chce używać takiego tytułu musi posiadać licencję detektywa. Jej otrzymanie uwarunkowane jest odpowiednimi przepisami. Przed podjęciem jakichkolwiek działań powinniśmy poprosić o jej okazanie.

Warto też sprawdzić czy należy on do Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów. Może to być zdecydowanie pomocne po tym jak w 2013 roku nastąpiła deregulacja zawodu detektywa. Oznacza to, że zmniejszyły się wymagania w stosunku do osób wykonujących ten zawód. Nie zawsze krótkie kursy są w stanie dobrze przygotować do jego wykonywania.

Ubezpieczenie OC

Każdy detektyw musi posiadać ubezpieczenie OC. Prowadzenie takiej działalności jak wiemy jest związane z możliwością wyrządzenia szkody. Dlatego stanowi ono doskonałe zabezpieczenie przed odpowiedzialnością cywilną za straty wyrządzone w następstwie prowadzenia czynności zawodowych bądź ich zaniechania.

Czy detektyw posiada biuro?

Nigdy nie korzystajmy z propozycji spotkania się z detektywem w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Każdy profesjonalista ma do tego odpowiednie biuro. Jeżeli go nie posiada lepiej będzie jak zrezygnujemy z jego usług.

Wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej

To również warto sprawdzić przed podjęciem współpracy. Możemy to zrobić przez Internet, jeśli jest to firma detektywistyczna musi tam być widoczna jako regulowana działalność gospodarcza.

Pierwsze spotkanie z detektywem

Jak wiemy pierwsze wrażenie zazwyczaj nas nie myli. W tym przypadku też dobrze jest zaufać swojej intuicji. Na co w szczególności powinniśmy być wyczuleni? Po pierwsze w jaki sposób detektyw opowiada o swoich poprzednich sprawach. Jeżeli zdradza zbyt wiele szczegółów to nie jest to dobry znak. Również gdy twierdzi, że zna się na wszystkim. Szanujący się detektyw specjalizuje się maksymalnie w dwóch, trzech dziedzinach. Także gdy przedstawia nam propozycję pracy bez podpisania umowy powinno oznaczać to koniec współpracy.

Czy zawsze potrzebny jest nam detektyw?

Nie zawsze do rozwiązania pewnych spraw potrzebujemy detektywa. Czasami warto jest wesprzeć się odpowiednimi akcesoriami specjalnie do tego przeznaczonymi. Przykładowo można skorzystać z kamer i rejestratorów Audio/Video czy lokalizatorów pojazdów i osób. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji, warto odwiedzić sklep detektywistyczny Alfatronik (https://www.alfatronik.com.pl/), gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak widać znalezienie dobrego detektywa nie jest takie trudne, trzeba tylko poświęcić na to trochę więcej uwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here