Jak rozpoznać najlepszy węgiel opałowy?

Węgiel węglowi nie równy. Przykładowo ekogroszek od dwóch różnych producentów może być pozyskiwany na drodze selekcji węgla kamiennego różnej jakości. Następnie opał poddawany jest zaawansowanym procesom, których wydajność zależy od rodzaju wykorzystywanej technologii i maszyn. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem opału, aby zapewnić sobie najlepszy materiał. Poniższe informacje udostępnia w swojej specyfikacji handlowej każdy producent.

Węgiel od Rowexu

Firma Rowex pozyskuje i produkuje swój węgiel, chcąc zawsze dostarczać materiały opałowe najwyższej jakości. Opał Rowex to węgle wysokokaloryczne, które charakteryzują się twardością, dzięki czemu mogą być długo składowane, czystością – brak w nich kamieni, niskim indeksem spiekalności i ekologicznością spowodowaną niską zawartością popiołu i siarki. Nie wszystkie te pojęcia są jednak całkowicie jasne dla każdego użytkownika, dlatego omawiamy je poniżej.

Sortyment węgla

W klasyfikacji węgla sortymenty są podstawową jego podziału. Grupują ze sobą materiał o wybranej wielkości ziaren węgla. Wskaźnik ten ma bardzo istotne znaczenie technologiczne, ponieważ nie w każdym kotle można palić każdy rodzaj węgla – są one dostosowane właśnie do grubości palonych ziaren. Do małych kotłów stosuje się gruby sortyment, tzn. o wielkości ziaren powyżej 25 mm. Do takich materiałów opałowych zaliczają się: orzech, kostka i kęsy. Natomiast w kotłach średniej wielkości używamy opału z ziarnami od 8 do 31,5 mm, czyli ekogroszku i miału węglowego.

Typ węgla

Typ świadczy o kaloryczności materiału. Do użytku w domach jednorodzinnych stosuje się węgiel typu od 31 do 33, gdzie 33 to węgiel wysokokaloryczny, który bardzo mocno się spieka i można ogrzewać nim wyłącznie w mało nowoczesnych kotłach górnego spalania. Materiały o typie 31 palą się jasnym, czystym płomieniem i są odpowiednie do każdego rodzaju pieców. Wciąż są węglami wysokokalorycznymi w stopniu wystarczającym do ogrzewania domu, jednak w czasie najsilniejszych mrozów poleca się opał o typie 32. Typ ustalany jest na podstawie zdolności spiekania, ciepła spalania i zawartości części lotnych materiału.

Klasa węgla

Ta wartość wyrażana jest w dwóch cyfrach, np. 26/8, gdzie 26 oznacza najniższą wartość opałową w MJ/kg, a druga najwyższą procentową zawartość popiołu. Ogólnie klasa węgla to informacja o wartości opałowej danego materiału i zawartości popiołu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here