Zwykle bardziej dbamy o paznokcie u rąk niż u stóp. W końcu te pierwsze są widoczne każdego dnia, zaś stopy odsłaniamy co najwyżej latem. Warto jednak zadbać także o dobrą kondycję paznokci u naszych stóp, aby uniknąć występowania takich dolegliwości, jak paznokieć wkręcający czy wrastający.

Jak dbać o stopy?

Nasze stopy każdego dnia dźwigają ciężar, jakim jest nasze ciało. Często sami fundujemy im niekomfortowe warunki, chodząc w nieprzewiewnych lub za ciasnych butach. W takich sytuacjach mogą się pojawić różnorodne dolegliwości, takie jak wrastający paznokieć wrocław, popękane pięty czy modzele. Troska o stopy powinna być codzienną częścią naszego rytuału pielęgnacyjnego.

Odpowiednia pielęgnacja czyni cuda

Podstawą zdrowia stóp są dobrze dopasowane buty. Powinny one być przewiewne, komfortowe, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Warto także pamiętać o tym, by po przyjściu do domu dać odpocząć stopom.  Codziennie po wieczornej toalecie warto wmasować w stopy nawilżający krem, zawierający mocznik lub witaminy A i E. Raz w tygodniu należy wymoczyć nogi, usunąć zrogowaciały naskórek tarką lub peelingiem, a także nałożyć na stopy maseczkę. Paznokcie u stóp należy skracać zaokrąglonymi cążkami, pamiętając, aby nie wycinać zbyt mocno boków paznokcia. Przy zbytnim zaokrągleniu paznokci może dojść do pojawienia się problemu wrastających paznokci. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza jeżeli w twojej rodzinie pojawiała się ta dolegliwość. W pewnym stopniu warunkują ją czynniki genetyczne.

Z wizytą u podologa

Jeżeli zauważysz jakieś problemy ze zdrowiem swoich stóp, takie jak częste występowanie odcisków czy modzeli, a także pojawienie się problemu wrastających paznokci, wówczas warto wybrać się do podologa, czyli specjalisty, zajmującego się zdrowiem stóp. Oceni on kondycję twoich stóp i w przypadku zaobserwowania jakichś dolegliwości zaproponuje odpowiednie sposoby leczenia. Zawód podologa jest coraz bardziej popularny w Polsce, dlatego w każdym większym mieście znajdziesz specjalistyczny gabinet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here