zapalenie wyrostka robaczkowego

 Przez różnorodność występujących objawów, zapalenie wyrostka robaczkowego bywa często bardzo trudne do zdiagnozowania. Różnice te mogą wynikać z anatomicznego umiejscowienia wyrostka w naszym organizmie, jak i z faktu, czy doszło do podrażnienia otrzewnej. Symptomy towarzyszące zapaleniu są charakterystyczne dla innych chorób, przez co bardzo łatwo o pomyłkę podczas stawiania diagnozy.

Co powoduje zapalenie wyrostka robaczkowego i jak je rozpoznać?

Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej związane jest z jego zablokowaniem. Z reguły jest ono spowodowane przez kamień kałowy lub ciała obce. Stan zapalny może wystąpić również w skutek infekcji lub gdy mamy do czynienia z nowotworem. Następstwem tych procesów jest jego niedrożność, rozdęcie i wzrost ciśnienia wewnątrz jego struktury, które w konsekwencji prowadzą do niedokrwienia i martwicy.  Zapalenie wyrostka może dotknąć osoby w każdym wieku. Ważne jest, aby w przypadku zauważenia objawów zapalenia, niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Brak natychmiastowej pomocy specjalisty, może doprowadzić do zagrażających życiu powikłań. Wyrostek, ze względów anatomicznych danej osoby, może być umiejscowiony w różnych miejscach naszego organizmu. Najczęściej są to okolice prawego dołu biodrowego, choć zdarza się, że wyrostek jest umiejscowiony po lewej stronie.  Zapaleniu najczęściej towarzyszy intensywny oraz szybko narastający ból , delikatnie podwyższona temperatura ciała, dreszcze, brak apetytu, wymioty oraz biegunka. Symptomy towarzyszące atakowi wyrostka robaczkowego mogą być mylące i oznaczać całkowicie inną chorobę. Podobne objawy towarzyszą ciąży pozamacicznej, zapaleniom narządów miednicy mniejszej oraz chorobie Leśniewskiego-Crohna. Ważne, aby przy podejrzeniu zapalenia wyrostka niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

jakie są objawy i jak leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego

W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg usunięcia wyrostka dotkniętego stanem zapalnym?

Najczęstszym sposobem leczenia w przypadku stanu zapalnego wyrostka, jest operacja zwana appendektomią. Operacja ta może być przeprowadzana na dwa sposoby: w sposób klasyczny lub metodą laparoskopową.  Sposób klasyczny polega na przeprowadzeniu tzw. cięcia McBurneya lub cięcia w linii przyprostnej prawej. Metoda laparoskopowa polega na wprowadzeniu do organizmu narzędzi chirurgicznych w postaci prowadnic rurowych zwanych trokarami.  Druga z metod jest sposobem mniej inwazyjnym i w sposób znaczący skraca pobyt chorego w murach oddziału chirurgicznego. Mimo to, odsetek powikłań po leczeniu obydwoma metodami jest do siebie bardzo zbliżony. Najczęściej występującym powikłaniem jest zakażenie rany oraz wytworzenie ropnia w loży po wyrostku. Powrót chorego do normalnej aktywności fizycznej, po prawidłowo wykonanym zabiegu, zwykle następuje po około trzech tygodniach od jego przeprowadzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here