Statystki ukazują, iż kasza jęczmienna jest zdecydowanie najpopularniejszą odmianą kaszy w rodzimej sztuce kulinarnej. Jej naczelnym walorem jest delikatny smak, jednak warto pamiętać również o cennych właściwościach oraz szerokim zastosowaniu kulinarnym. Dlaczego warto wdrożyć do menu kaszę jęczmienną oraz jakie pyszne dania z jej wykorzystaniem możemy szybko i łatwo przygotować? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Słów kilka o kaszy jęczmiennej.

Kaszę jęczmienną – jak mówi sama nazwa pozyskujemy z ziaren jęczmienia. Choć standardowy jej wariant cieszy się zdecydowanie największą popularnością pośród kasz, to warto podkreślić, iż na naszym rynku coraz częściej stosuję się wersję alternatywną w postaci nieco mniej popularnej kaszy pęczek.  Tytułowa kasza jęczmienna posiada wiele ważnych właściwości. Wpływa ona pozytywnie na pracę układu wydalniczego, a także jest moczopędna. Tego rodzaju właściwości są możliwe ze względu na obecność sporej zawartości błonnika. Kasza jęczmienna ponadto walnie przyczynia się do ograniczenia występowania złej frakcji cholesterolu. Do dodatkowych właściwości możemy zaliczyć korzystny wpływ na pracę układu nerwowego oraz silne działanie przeciwwirusowe. Skoro wiemy już czym jest kasza jęczmienna oraz jakie posiada właściwości, to zapoznać się z jej bardzo szerokim zastosowaniem kulinarnym.

Zastosowanie kaszy jęczmiennej.

Jednym z ciekawych przepisów łączących w sobie smaki kuchni polskiej w nieco odświeżonej formie jest zapiekanka z kaszy jęczmiennej, kiełbasy śląskiej, sera, boczku oraz cebuli. Doskonale sprawdzi się serwowana z surówką z białej kapusty. Innym – ciekawym przykładem zastosowania kaszy jęczmiennej są zrazy z kaszy, które smakują rewelacyjnie, gdy są podane z gęstym sosem borowikowym. Idąc tropem smaków wyrazistych nie sposób nie wymienić węgierskiego gulaszu, który świetnie sprawdzi się z dodatkiem kaszy. Może być on w wariancie klasycznym, ale także w wersji nieco bardziej nowoczesnej. W każdej postaci kasza jęczmienna będzie fantastycznym dodatkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here