Odzież robocza i ochronna

Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z koniecznością zastosowania odzieży roboczej lub ochronnej. Dla wielu osób pojęcia te oznaczają to samo. Jednak tak naprawdę, w oparciu o kodeks pracy i przepisy BHP można wskazać wiele różnić między nimi. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tych dwóch rodzajów odzieży. 

Odzież ochronna – co warto wiedzieć?

Odzież ochronna to specjalny rodzaj odzieży, który musi posiadać specjalne certyfikaty, które potwierdzają jej ochronę przed różnymi niebezpieczeństwami. Stój ten ochrania pracowników przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, biologicznymi, mechanicznymi, chemicznymi czy termicznymi. Ze względu na obowiązujące zagrożenia, odzież ta może być podzielona na:

  • antyelektrostatyczną,
  • kwasoodporną,
  • chroniącą przed czynnikami mechanicznymi,
  • ostrzegawczą,
  • niepalną,
  • wodoodporną.

Stosowanie odzieży ochronnej jest konieczne na wielu stanowiskach pracy. Szczególnie wszędzie tam, gdzie występuje kontakt z wszelkimi maszynami, środkami chemicznymi i biologicznymi, warunkami atmosferycznymi czy wysoką temperaturą. Praca bez takiej odzieży może skutkować utratą zdrowia czy nawet życia.

Warto zaznaczyć, że w skład pełnej odzieży ochronnej wchodzi obuwie, a także wszelkie akcesoria jak np. okulary, rękawice, maski, ochraniacze, gogle, kaski itd.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom tego typu odzież, jeśli warunki na danym stanowisku pracy tego wymagają.

Więcej informacji o odzieży roboczej znajdziesz na stronie hurtowni BHP Nawigator – dowiedz się więcej.

Odzież robocza – charakterystyka

Jak wspomniano wcześniej, odzież robocza znacznie się różni od odzieży ochronnej, przede wszystkim nie musi ona posiadać stosownych certyfikatów. Odzież robocza to po prostu ubranie przeznaczone do wykorzystywania na danym stanowisku pracy, które jest do niego dostosowane.

Podobnie jak w przypadku odzieży ochronnej, pracodawca jest zobowiązany do wydania odzieży. Przepisy BHP konkretnie określają w jakich sytuacjach jest ona wymagana. Zwykle należy ją nosić wykonując pracę na rożnego typu maszynach czy urządzeniach.

W skład odzieży roboczej, oprócz ubrań wchodzą także różne akcesoria, kaski, czapki, słuchawki ochronne, okulary, obuwie, ubrania jednorazowe oraz rękawiczki.

Odzież robocza ma za zadanie zabezpieczenie przed różnymi czynnikami, które nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu pracowników. Głównym celem jej stosowania jest ochrona własnych ubrań przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Warto zaznaczyć, że do odzieży roboczej zaliczają się także wszelkie stroje reklamowe, które mają na celu promowanie danej branży czy firmy.

Na wielu stanowiskach pracy konieczne jest noszenie odzieży ochronnej lub roboczej. Jest to bardzo ważne, ponieważ pracownik może być narażony na kontakt z wieloma czynnikami. Pracodawcy powinni przestrzegać przepisów BHP i zapewnić swoim podwładnym stosowną odzież oraz akcesoria. W przypadku uszkodzeń są zobowiązani do zakupu nowych. Jak wspomniano wcześniej, odzież ochronna musi posiadać stosowane zabezpieczenia, które nie są wymagane w przypadku odzieży roboczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here