Nawożenie roślin balkonowych i doniczkowych przed sezonem

Choć w ogrodzie sezon jeszcze się nie zaczął, przyroda powoli daje o sobie znać. Świadczą o tym coraz wyższe temperatury, rozmarzająca gleba, a także powolny proces wyrastania i zawiązywania nowych pąków. Już w lutym zacznij dbać o swoje rośliny, uzupełniając glebę wartościowymi składnikami mineralnymi. Zobacz, jakie okazy wypuszczające kwiaty możesz nawozić, i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Nawozy ogrodnicze, w zależności od zastosowania, są sprzedawane w formie płynnej lub granulowanej.

  • Nawozy płynne – do stosowania przez cały rok bez względu na sezon, gdyż szybko wchłaniają się w glebę i wnikają w najgłębsze warstwy korzeni.
  • Nawozy granulowane – można stosować dopiero od marca lub kwietnia aż do nadejścia zimy, ponieważ po ich użyciu trzeba dokładnie podlać ziemię, co w trakcie mrozów mogłoby rozsadzić glebę i korzenie.

Do roślin doniczkowych – zwłaszcza tych kwitnących – ustawionych w domu lub na balkonie wykorzystuje się przede wszystkim nawozy płynne. Zobacz, jak dobrać odpowiedni nawóz w zależności od gatunku rośliny.

Jak dbać o storczyki – podlewanie i nawożenie

Storczyki podlewa się dużo rzadziej niż większość pozostałych roślin kwitnących w domach i na balkonach. Najczęściej jest to okres od 3 do 16 dni – w zależności od wielkości i wieku rośliny, a także rozmiaru doniczki oraz ilości ziemi. Storczyki należy zanurzyć na kilkanaście minut w wodzie i odczekać, aż gleba stanie się wilgotna. Czynność tę trzeba powtórzyć dopiero wtedy, gdy ziemia całkowicie wyschnie.

Nawozy do storczyków powinny być bogate w azot, który dobrze wpływa na prawidłowy wzrost kwiatów. Firma Ziemovit, aby ułatwić pielęgnację tych wymagających roślin, oferuje gotowe mieszanki do storczyków.

Najważniejsze wskazówki dotyczące nawożenia storczyków:

  • gotowy roztwór powinien zawierać w sobie 2 l wody i około 15 ml nawozu,
  • w sezonie wegetacyjnym używaj nawozu co 10 lub 14 dni,
  • zimą możesz nawozić storczyki raz w miesiącu,
  • nawóz do storczyków rozpylaj bezpośrednio na liście.

Nawozy płynne do innych roślin kwitnących

Jeśli na balkonie lub tarasie masz kwitnące rośliny wielosezonowe, już w lutym powinieneś rozpocząć pierwsze prace pielęgnacyjne. W rozmarzającej glebie rozpoczynają się bowiem procesy, których efekty zobaczysz już za kilkanaście dni. Od tego, jak zadbasz o pelargonie, fuksje czy heliotropy jeszcze przed rozpoczęciem wiosny, zależy późniejszy stan tych roślin.

Jak dbać o rośliny kwitnące – podlewanie i nawożenie

Wszystkie wieloletnie rośliny kwitnące sadzone na balkonie powinieneś w sezonie podlewać bardzo obficie. Najlepiej wykorzystać do tego konewkę bez sitka, dzięki której skierujesz strumień wody bezpośrednio do gleby. Pamiętaj, żeby nie podlewać kwiatów w pełnym słońcu, ponieważ możesz poparzyć liście i płatki. Zimą pelargonie należy schować w pomieszczeniu lub ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru i podlewać je raz na trzy tygodnie. Częstsze i bardziej obfite nawilżanie gleby warto rozpocząć już pod koniec stycznia lub na początku lutego.

Zimą pelargonie umieszczone na balkonie znajdują się w stanie spoczynku, dlatego nie należy ich nawozić. Jeśli warunki atmosferyczne będą korzystne, w lutym możesz uzupełnić glebę w doniczce o pierwszą dawkę nawozu.

Najważniejsze wskazówki dotyczące nawożenia storczyków:

Więcej praktycznych porad dotyczących pielęgnacji i sadzenia różnych gatunków roślin znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl. Ze wskazówek zawartych w opisie każdego produktu dowiesz się także, jak dawkować poszczególne rodzaje nawozów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here