Najciekawsze rodzaje płytek na świecie – część 2

Płytki ceramiczne i kafelki to budulec, który wciąż jest bardzo często wykorzystywany przez architektów, choć wydawać by się mogło, że czasy świetności ma dawno za sobą. Piękne, renesansowe mozaiki, które mogliśmy podziwiać nie tylko w budynkach sakralnych, to dziś już rzadkość, ale wciąż możemy trafić na wiele interesujących płytek, które posiadają sporo atutów wizualnych i funkcjonalnych. W pierwszej części naszego artykułu zajrzeliśmy do takich krajów jak Portugalia, Dania, Holandia, Anglia i Finlandia, gdzie zachwycały nas ceramiki z zaokrąglonymi rożnikami, w kształcie żarówek czy płytki ręcznie malowane, które wciąż możemy znaleźć w sklepach vintage. Dziś kontynuujemy naszą wędrówkę po krajach, gdzie powstały najciekawsze rodzaje tego materiału budowlanego.

Hiszpania

Swoją podróż rozpoczynamy na Półwyspie Iberyjskim. W miejscu szczególnym, które słynie z kreatywnego wykorzystania ceramiki. Cała Hiszpania, a szczególnie Barcelona jest rozkochana w płytkach, czego dowody możemy znaleźć na każdym niemal kroku. Wystarczy wspomnieć, że powstał specjalny katalog, który je opisuje. Prekursorem ich wykorzystania był tutaj Antoni Gaudi, który stosował je w różnych formach – całe, rozbite, w różnych ciekawych konfiguracjach i w bardzo osobliwych miejscach, takich jak… komin.

Maroko

Skoro mamy Hiszpanię, to nie sposób nie wspomnieć o sławnej ceramice z Maroka. Słynie ona szczególnie z fantazyjnych form geometrycznych, w których znajdziemy odwołania do miejscowej kultury i religii. Nie znaczy to rzecz jasna, że tego typu kafelek nie możemy wykorzystać u nas – szczególnie dobrze sprawdzą się one na dużych powierzchniach lub jako subtelny dodatek do rustykalnych wnętrz.

Stany Zjednoczone

Wydawać by się mogło, że USA to na tyle młody i nowoczesny kraj, że próżno tam szukać niebanalnej ceramiki. Tymczasem Nowy Jork jest miejscem wielu ciekawych rozwiązań w tym zakresie. Któż nie kojarzy chociażby słynnych białych, prostych płytek pokrywających przystanki metra? W tej chwili obserwujemy powrót ich popularności, co jest spowodowane między innymi odradzającym się minimalizmem. Możemy ich użyć chociażby w łazienkach w stylu retro lub do dekoracji w industrialnym klimacie. Wystarczy poszukać takich płytek w sklepie vintage.

Co się tyczy jeszcze Stanów Zjednoczonych to powstał tam również bardzo ciekawy rodzaj płytek z małymi „kieszeniami”, w których można na przykład posiać zioła. Nazywają się Green Pockets, a ich twórczynią jest Maruja Fuentez.

Polska

Okazuje się, że my również mamy się czym pochwalić. W poprzednich stuleciach nad Wisłą znajdowało się wiele pracowni ceramicznych, w których powstawały bardzo dobre jakościowo produkty. Szczególnie dobrze wychodziły naszym rzemieślnikom bogato zdobione kafelki do budowy pieców. Pojawiały się na nich fantazyjne, geometryczne kształty, nierzadko inspirowane roślinnością.

Jak widać ceramika niejedno ma imię. Rodzajów płytek jest w tej chwili na świecie tak wiele, że każdy, kto chciałby nieco odświeżyć swoje wnętrza i nadać im indywidualnego charakteru, z pewnością znajdzie coś dla siebie – bez względu na to, czy będzie ich szukał w Internecie czy w sklepach vintage.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here